Her türde ve içerikte hazır dilekçe örneği elinizin altında
Dilekçe Talebi
Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.
Reklam

Vasiliğin (Kısıtlılığın) Kaldırılması İçin Dilekçe Örneği

Sulh Hukuk Mahkemesince vesayet altına alınarak kısıtlanan kişilerin zaman içerisinde iyileşme göstermeleri ve kendi işlerini kendileri yapabilir hale gelmeleri, yada kısıtlılığı doğuran sebebin ortadan kalkması neticesinde kişinin kısıtlılığının kaldırılması gerekmektedir. Kişinin kısıtlılığının kaldırılması işlemi yine kısıtlılık kararını veren Mahkemece yapılmalıdır.

Vesayet kararının kaldırılması için Sulh Hukuk Mahkemesine vasinin bizzat başvurması gerekmektedir. Kararın kaldırılması için verilecek dilekçe ile birlikte mahkemece kısıtlılığın devamında kısıtlı adına yarar bulunup bulunmadığı araştırılarak sonucu karara bağlanacaktır. Mahkeme kararının kesinleşmesi ile birlikte kişinin kısıtlılığı da ortadan kalkmış olacaktır. Mahkeme kişinin kısıtlılığının devamına da karar verebilmektedir.

Sulh Hukuk Mahkemesine vasi tarafından sunulması gereken vasiliğin kaldırılması dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen linki tıklayınız. Dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirdikten sonra ilgili yerleri doldurarak çıktısını aldıktan sonra mahkemeye verebilirsiniz. Dilerseniz dilekçeyi el yazınızla da yazabilirsiniz. Dilekçedeki vasi, kısıtlı gibi bölümleri mutlaka doldurunuz.

sponsorlu bağlantılar

Vasiliğin kaldırılması talep dilekçesinde özellikle vasiliğin neden kaldırılması gerektiği hususunun netleştirilmesi ve açıkça dilekçede yazılması gerekmektedir. Zira mahkeme hakimi talep dilekçesini incelediğinde kısıtlılığın kaldırılıp kaldırılmayacağı, devamının vesayet altındaki kişiye fayda sağlayıp sağlamayacağı gibi hususları değerlendirecektir.

sponsorlu bağlantılar

Vasiliğin kaldırılması dilekçesi Mahkemeye ulaştıktan sonra yaklaşık 1-2 haftalık bir süre zarfı içerisinde talep sonuçlandırılmaktadır. Bazı mahkemeler evrak üzerinden karar verirken bazı mahkemeler de bunun için duruşma açabilmektedir. Duruşmalı yapılan işlemlerde vasinin yanısıra kısıtlı da mahkemeye çağrılabilmektedir. Süre yönünden sıkıntısı bulunanlar ve acil durumu olanlar için dilekçede bu aciliyetin belirtilmesi mutlak yarar sağlayacaktır.

Benzer Arama Terimleri:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1821 HAUz_HsPdutQax-3bZy3IHhoPYhUyvPM1cvYp-EIYol6iaTXUl4xDAx22StUw_nY aeaf4cc3f8ff0d06936f30d8918cb64dfb71f65b&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1825 inQ05HUnpBOg6e8z3Px-EFm1RfUdldDrY6oRc92ZT3rDgdv5VsB7KDpIxxuYWvcW 257479774384517f60f31804ef4f2f265057ae8b&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.