Her türde ve içerikte hazır dilekçe örneği elinizin altında
Dilekçe Talebi
Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.
Reklam

ÖTV İndirimli Araç Alımı İçin Mahkemeden İzin Talebi Dilekçesi

Ötv indiriminden faydalanmak isteyen engelli yakınları Emniyet Müdürlüğü’ne ellerindeki hastane raporu ile başvurarak işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Ancak ellerindeki raporda zihinsel yönden bir rahatsızlık belirtilmiş ise bu noktada işler değişiyor.

Böyle bir durumda engelli kişinin kısıtlanması ve adına vasi tayini gerekmektedir. Kişinin kısıtlanması ve vasi atanması için Sulh Hukuk Mahkemesine vasi tayin edilecek kişi tarafından dilekçe ile başvurulmalıdır. Sulh Hukuk Mahkemesinden vasi tayini talebi için gerekli dilekçe örneğini paylaştığımız yazı için linki ziyaret edebilirsiniz.

Mahkemeden kişi kısıtlanarak vasi atanması sonrasında kararı veren Sulh Hukuk Mahkemesine ikinci bir talepte bulunmak gerekmekte. Bu dilekçede aracın teknik özellikleri gibi bilgiler detaylıca yazılmalıdır. Mahkemeye yapılan başvuru sonrasında araç alımına ilişkin Sulh Hukuk Mahkemesince olumlu veya olumsuz yönde ek karar verilecektir.

sponsorlu bağlantılar

Sulh Hukuk Mahkemesinden kısıtlanan kişinin vasisi tarafından ÖTV indirimli araç alınmasına izin verilmesi için yazılması gereken dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için linki takip ediniz.

sponsorlu bağlantılar

Dilekçeyi daha önce kısıtlama kararını veren mahkeme bilgilerine göre detaylıca doldurunuz. Daha sonra ilgili mahkemeye dilekçeyi veriniz. Mahkeme kararını aldıktan sonra kararın mahkemece kesinleştirilmesi gerekmektedir.

Mahkeme kararının kesinleşmesi için de ek kararı tebliğ aldıktan sonra mahkemeye kararı istinaf etmeyeceğinize dair dilekçe vererek süreyi kısaltabilirsiniz. Kararın kesinleşmesi sonrasında ötv indirimli araç satın alma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yine aracı aldıktan sonra da mahkemeye bilgi vermeniz gerektiğini unutmayınız.

 

 

Benzer Arama Terimleri:

 • engelli araç alımı dilekçe örneği
 • kısıtlı adına araç alımı izni dilekçe örneği
 • otv siz araç almak icin ek karar dilekçe örneği
 • vasi aracı alımı için mahkeme izni
 • vasi ek karar dilekçe örneği
 • vasi kararına ek karar dilekçe örneği

14 Responses to ÖTV İndirimli Araç Alımı İçin Mahkemeden İzin Talebi Dilekçesi

 • Merhaba babama 1 ay önce %98 rapor aldık raporda vasi ataması kararı vardı. Ötv siz araç alımı için bayiye gittiğimizde mahkemeye gitmeniz gerekiyor dediler. Vasilik davası açtım hastaneden yeni bir rapor talep ettiler bugün 6 doktoru dolaştık haftaya kurula gireceğiz. Peki bu kurulda vasi gerekmez denirse bizim ne yapmamız gerekiyor. Hastane raparu düzeltip vasi gerekmez mi diyecek yada ek bir rapor mu hazırlayacak yada mahkememi bir yazı verecek.Biz nasıl araç alımı yapacağız

  • Vasi ataması kararı olduğunu söylemişsiniz, öncelikle vasi kararınız zaten mevcutsa bu karar için tekrar başvurmanız gerekmez. Mevcut dosya üzerinden vasi adına araç almak istediğinizi bir dilekçe ile mahkemeye bildirmeniz yeterli olurdu.
   Normal şartlarda adına araç alınacak kişinin sadece fiziksel engeli bulunuyorsa mahkeme kararı gerekmemektedir. Elinizdeki sağlık kurulu raporunu firmaya götürmeniz yeterli olacaktır muhtemelen sizin elinizdeki raporda akıl rahatsızlığı da yer almakta. Bu sebeple mahkemeden karar almanız gerekiyor demişler. Sağlık kurulu vasi gerekir yada gerekmez demez sadece engel durumunu belirtir mahkeme bu raporun durumuna göre kişiyi vesayet altına alır veya almaz Hakimin takdirindedir.

   Genel olarak araç alımında kişi zaten kısıtlıysa (daha önceden alınmış vesayet kararı varsa) kişinin vasisi mahkemeden kişi adına araç almak istediğini, alacağı aracı kısıtlının yararına kullanacağını yazılı olarak belirterek izin ister. Mahkeme bu talebi değerlendirir ve daha önce kişinin kısıtlanmış olduğu dosya üzerinden ek karar verir ve talebi olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırır. Ancak kişi kısıtlı değil ise öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesinden kişiye vasi ataması talep edilir, kişi kısıtlandıktan sonra aynı dosya üzerinden araç alımı için talep yapılır. Kısacası engelli adına araç alabilmek için bu işlemlerin yapılması gerekmektedir.
   Not: Bu tarz bir işlem yapacaksanız özellikle zihinsel engelliler için mahkemeye başvurmadan önce sağlık kurulu raporu almamanızı tavsiye ederiz. Zira elinizdeki rapora bakılmaksızın kişi tekrar sağlık kurulu raporu için hastaneye gönderilecektir.

   Bu hususların dışında bir de kişinin vasisi babası ise yani velayet altındaysa (anne veya baba vasi olmaz veli olabilir) bu gibi durumlarda bulunulan yerdeki Aile Mahkemesinden, Aile Mahkemesi bulunmuyor ise Asliye Hukuk Mahkemesinden araç alımına izin şeklinde dava açılmalıdır. Bu sadece velayet durumlarında geçerlidir. Bu hususa dikkat edilmesi yanlış işlem yapılması sebebiyle zaman kaybetmenizi engelleyecektir.

 • Babam adına bizde araç almak için rapor ve vs vasi kararı filan da aldık, bugün araç alacağım yer ile görüştüm, ARAÇ ALMA BELGESİ gerekiyor dediler, bu belgeyi nereden alacağım, bir de verdiğiniz dilekçe de araç bilgilerini yazmak zorundamıyız ?
  şimdiden teşekkürler.

  • Can bey, araç alma belgesinden kasıt aracı alabilmeniz için mahkemeden izin almanızdır. Kısıtlanan kişilerin adına yapacağınız tüm işlemler için vasilik kararını veren mahkemeye başvurarak talebinizi onaylatmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli olan dilekçe örneği yazımız içeriğinde mevcuttur. Dilerseniz araç almanıza izin için gerekli olan başvuru dilekçesini buradan İNDİREBİLİRSİNİZ.
   Mahkemeden talepte bulunurken yapacağınız işin kısıtlının lehine olması oldukça önemlidir. Bu sebeple araç alımına izin verilmesi için yazacağınız dilekçede kısıtlının ihtiyacı için aracı aldığınızı, aracın parasını kendinizin vereceğini ve kısıtlının malında bir eksilme olmayacağını, kısıtlının hayatının daha konforlu bir hale gelmesi için araç almaya ihtiyaç olduğunu, alınacak aracın kısıtlının daha rahat ettirilmesi için kullanılacağını mutlaka belirtin. Ayrıca dilekçenizde alacağınız araca ilişkin detaylı bilgileri de mutlaka belirtin. Son bir tavsiye daha, alacağınız aracın lüks olmamasına mutlaka dikkat edin. Zira son yapılan düzenleme ile engelli indirimi ile alınabilecek araç fiyatlarına üst limit koyuldu. Üst limiti aracı alacağınız firmaya sorabilirsiniz, bu hususlarda daha net bilgi vereceklerdir.
   Talebiniz üzerine mahkeme vasi adına araç almanıza izin verirse mahkemenin vereceği ek kararı aracı alacağınız firmaya vermeniz gerekmektedir. Konuyla ilgili başkaca sormak istediğiniz var ise buradan iletebilirsiniz. Saygılarımızla…

 • ek olarak neler ekledizi araç profarma fatura v.b

  dileçe yi özelde atabilrimsiiz

  bende itiraz attim asliye hukuk ama red vermiş ANNEM İÇİN RAPOR HAFİF DEMAS DEMİŞ %90

  KISITLI İÇİN FAYDALI OLDUĞUNU DAİR BELĞE VE BEYANLARI İBRAZ EMEMEMESİ SÜRÜCÜ BELGESİ BULUNUP BULUNMADIĞI
  ARACIN KİM TARAFINDA VE NE ŞEKİLDE KULLANILACAĞA
  KISITLI TARAFINDAN NE SIKLIKTA KULLANILACAĞIN VE BELGE İBRAZ ETMEMEMSİ SEBEBİYLE TALEBİN KISITLI YARARINA OLMADIĞI RED EDİLMİŞTİR

  BUN NASIL BİR DİLEKÇE YADA BELGE KOYMAMAM LAZIM
  NE BELGESİ EKLEYCEGİ ŞAŞIRDIM YA DR RAPORDA YAZMİŞ ARAÇ İÇİN ÖTVSİZ ALABİLR DİYE

  ALLLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OLUN

  • Hakan bey, öncelikle red kararı Sulh Hukuk Mahkemesince mi verildi Asliye Hukuk Mahkemesince mi bu hususu aydınlatmanız gerekir. Şayet Sulh Hukuk Mahkemesi talebinizi reddettiyse Asliye Hukuk Mahkemesine talebinizle ilgili itiraz dilekçesi vermeniz gerekir. Asliye Hukuk Mahkemesince verilen bir karar var ise bu durumda kararı istinaf etme hakkınız olmalı. (bu durum mahkeme kararının son kısmında belirtilir. Orayı kesin mi yasa yolu açık mı kontrol etmelisiniz) Kesin olarak verilen karar için maalesef yapabileceğiniz birşey yok ancak yasa yolu açık ise aşağıdaki anlattıklarımızı uygulayabilirsiniz.
   İstinaf için veya itiraz için hazırlayacağınız dilekçede üzerinize kayıtlı herhangi bir araç yoksa ve aracın bedelini kendiniz ödeyecekseniz bu durumu açıkça belirtin. Kısıtlının mal varlığı kullanılmadan, kısıtlının vasisi olan kişi tarafından (üzerine kayıtlı araç bulunmaması önemli) yapılan talepler Mahkemeler tarafından genel olarak kabul edilmektedir. Ancak sonuç olarak taktir hakkı Mahkeme Hakiminde olduğu için talebin kabul edileceğinin garantisi olamaz.
   Bizim size önerimiz mahkeme kararını bir üst mahkemeye taşımanız veya istinaf etmeniz ve istinaf (veya itiraz) dilekçesine araç almak için gerekçelerinizi sağlam bir şekilde yazmanız, özellikle annenizi hastaneye götürme sıklığınızı gösteren (aylık, haftalık vs.) hastane kayıtları varsa bunları da dilekçenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Üst Mahkeme yada Bölge Adliye Mahkemesince lehinize karar çıkabilir.
   Not: Rapora doktorun “ÖTV’siz araç alabilir” şeklinde yazdığını belirtmişsiniz ancak böyle bir uygulama olamaz, doktorun böyle bir hususta karar verme veya izin verme gibi bir yetkisi yoktur, bu hususta sadece yetkili Mahkeme hakimi karar verebilir, lütfen bu hususu da aklınızda bulundurun.

 • Öncelikle Merhaba ,
  Annem vasi olarak atandı. 95 engelli raporumuz var. Aracı kızı olarak ben kullanacağım ve bedelini ben ödeyeceğim. dilekçede bunu belirtmeme gerek var mı yoksa aşağıdaki dilekçe işimi görür mü?

  Mahkemenizin yukarıda numarasını belirttiğim dosyası ile eşim olan kısıtlanmıştır.
  Eşimi hastaneye götürürken, diğer ihtiyaçlarını görürken çok zorlanmaktayız. Eşimin daha iyi ve rahat yaşam sürebilmesi, ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması, hayatını daha kolay bir hale getirmek, Bir nebze olsun bu zorlukları kolaylaştırabilmek ve kısıtlının daha rahat bir yaşam sürebilmesine destek olması için kısıtlanan adına aşağıda detaylı özelliklerini belirttiğim aracı satın almak istemekteyim.
  Kısıtlı olan eşimin malında herhangi bir eksilme olmayacağını, herhangi bir borç yükünün altına girmeyeceğini, arabanın bedelinin kızım tarafından nakit olarak ödenecektir.

  Belirttiğim aracı kısıtlı adına satın almama izin verilmesi hususunda gereğini saygılarımla arz ve talep ederim…./…./2017

  Vasi

  ARAÇ ÖZELLİKLERİ
  Marka:
  Model:
  Motor Hacmi:
  Yakıt Sistemi:

  • Selda hanım, Kısıtlı olan eşimin … diye başlayan yeri şu şekilde değiştiriniz. “Araç bedelinin tamamı kızım tarafından babasının daha rahat bir yaşam sürebilmesi için ödenecektir. Bu sebeple kısıtlının mal varlığında bir eksilme olmayacağı, borç yükünün altına girmeyeceği gibi daha rahat bir yaşam sürmesine katkıda bulunulacaktır.”
   Dilekçeniz bu şekliyle iş görecektir, ancak özellikle yüksek meblağlı lüks görünebilecek araçlardan özellikle kaçınmanızı tavsiye ederiz.Saygılarımızla.

 • Merhabalar,

  Eşimin babaannesi üzerine 2 ay önce hastaneden %92 oranında rapor aldık. Hastalığı alzaymır olduğu için eşimin babası annesi için mahkemeye vasi tayini için dava açtık. 06/06/2018 tarihine dava günü verildi. Ek araç alım kararı için vasi atamasından sonramı dava açmak gerekiyor yoksa o dava devam ederken araç alım izin belgesi için dava açılabiliyor mu ? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  • Ogün bey, öncelikle mahkeme kayınpederinizin annesine vasi olarak atanmasına karar vermeli. Bu dosya karara bağlanmadan sizin tabirinizle araç alım izin belgesi (mahkeme ek kararı) için mahkemeye başvurma şansınız bulunmamakta.
   Vasi kararı alındıktan sonra aynı dosyaya ek talepte bulunarak kayınpederinizin annesinin yararına olacağını belirterek araç alımına izin istemesi gereklidir. İzni isterken Mahkemenin alınacak aracın kısıtlının (eşinizin babaannesinin) yararına olacağına kanaat getirmesi gerekir. Aksi taktirde araç alımına mahkeme izin vermeyebilir. Kayınpederinizin halihazırda aracı bulunuyor ise mahkeme bu durumu öne sürerek talebinizi reddedebilir. Zaten talebi yapacak olan kişi de vasi olmalıdır. Saygılarımızla…

   • Merhabalar,

    Kayın pederimin şuan mevcutta kendi aracı var. Ek karar için babaannenin işlerini kolaylaştırmasına, hastaneye götürülüp getirilmesinde kullanılması ve aracın ücretinin kendimiz tarafından karşılanacağını belirtecek şekilde bir dilekçe hazırlayacağım. Yalnız kayın pederimin kendi aracı mahkemenin red vermesine sebep olabilir mi ? Üzerindeki aracın devrinin başka bir kişiye yapılması mantıklı olur mu ?

    • Ogün bey, Mahkeme kısıtlı adına ÖTV indirimli araç alımı taleplerinde öncelikle kısıtlının yararını gözetmekte. Vasinin bir arabası varken ikinci bir aracı almak istemesi kısıtlıdan ziyade vasinin kendi yararına araç almak istediği izlenimini doğurabilmektedir. Zira son dönemde araç fiyatlarına yansıyan ÖTV artışları ile doğru orantılı olarak kısıtlı adına araç alımı taleplerinde de artış gözlemlenmekte. Hal böyle olunca Mahkeme Hakimleri de olaya daha fazla ihtimam göstermekte. Özellikle kişinin kısıtlanmasının hemen akabinde kısıtlı yararına olduğu öne sürülerek yapılan araç alım taleplerine de mahkemelerin red kararları verdiğini sıklıkla görmekteyiz. Ancak her mahkeme birbirinden bağımsız kararlar vermekle birlikte Mahkeme Hakimi her olayı bağımsız değerlendirmektedir. Dolayısıyla Mahkemeden talep edilmeden sonucun ne olacağını tahmin etmek mümkün değildir. Ancak kayınpederiniz bir aracı varken ikinci bir aracı “kısıtlı yararına almak istiyorum” dediğinde mahkeme “senin zaten aracın var, elindeki araç kısıtlının ihtiyacını karşılamaya yeterlidir” diyerek talebi reddedebilir. Aracın devri hususu kısıtlı adına araç alınmasına izin verilmesine olumlu katkı sağlayabilir, ancak burada bahsettiğimiz sadece bilgi mahiyetinde olup öneri veya tavsiye niteliğinde değildir. Bu hususta bir hukukçudan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Saygılarımızla…

     • Merhabalar,

      15/05/2018 Tarihinde vasi davası tamamlanmıştır. Vasi davası tamamlandıktan sonra vasi kararına ek karar için ön bürodan ek karar için dilekçe verilerek başvuru yapılmıştır. Ek karar kaç gün içerisinde çıkar acaba ? Mahkeme tarafından vasi duruşma tutanağı verilmiştir. Gerekçeli karar ne zaman alınabilir ? Konu hakkında yardımlarınızı rica eder, şimdiden teşekkür ederim.

     • Ogün bey, ek kararlık talepler genellikle duruşmasız olarak yapılmaktadır. (Mahkeme hakimi farklı takdir edebilir elbette) Bu sebeple genellikle iki haftalık süre içerisinde bu tarz talepler mahkeme hakimleri tarafından sonuçlandırılmaktadır. Saygılarımızla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir