Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

ÖTV İndirimli Araç Alımı İçin Mahkemeden İzin Talebi Dilekçesi

Ötv indiriminden faydalanmak isteyen engelli yakınları Emniyet Müdürlüğü’ne ellerindeki hastane raporu ile başvurarak işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Ancak ellerindeki raporda zihinsel yönden bir rahatsızlık belirtilmiş ise bu noktada işler değişiyor.

Böyle bir durumda engelli kişinin kısıtlanması ve adına vasi tayini gerekmektedir. Kişinin kısıtlanması ve vasi atanması için Sulh Hukuk Mahkemesine vasi tayin edilecek kişi tarafından dilekçe ile başvurulmalıdır. Sulh Hukuk Mahkemesinden vasi tayini talebi için gerekli dilekçe örneğini paylaştığımız yazı için linki ziyaret edebilirsiniz.

Mahkemeden kişi kısıtlanarak vasi atanması sonrasında kararı veren Sulh Hukuk Mahkemesine ikinci bir talepte bulunmak gerekmekte. Bu dilekçede aracın teknik özellikleri gibi bilgiler detaylıca yazılmalıdır. Mahkemeye yapılan başvuru sonrasında araç alımına ilişkin Sulh Hukuk Mahkemesince olumlu veya olumsuz yönde ek karar verilecektir.

sponsorlu bağlantılar

Sulh Hukuk Mahkemesinden kısıtlanan kişinin vasisi tarafından ÖTV indirimli araç alınmasına izin verilmesi için yazılması gereken dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için linki takip ediniz.

sponsorlu bağlantılar

Dilekçeyi daha önce kısıtlama kararını veren mahkeme bilgilerine göre detaylıca doldurunuz. Daha sonra ilgili mahkemeye dilekçeyi veriniz. Mahkeme kararını aldıktan sonra kararın mahkemece kesinleştirilmesi gerekmektedir.

Mahkeme kararının kesinleşmesi için de ek kararı tebliğ aldıktan sonra mahkemeye kararı istinaf etmeyeceğinize dair dilekçe vererek süreyi kısaltabilirsiniz. Kararın kesinleşmesi sonrasında ötv indirimli araç satın alma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yine aracı aldıktan sonra da mahkemeye bilgi vermeniz gerektiğini unutmayınız.

 

 

Benzer Arama Terimleri:

 • araç dilekçe

48 Responses to ÖTV İndirimli Araç Alımı İçin Mahkemeden İzin Talebi Dilekçesi

 • Merhaba babama 1 ay önce %98 rapor aldık raporda vasi ataması kararı vardı. Ötv siz araç alımı için bayiye gittiğimizde mahkemeye gitmeniz gerekiyor dediler. Vasilik davası açtım hastaneden yeni bir rapor talep ettiler bugün 6 doktoru dolaştık haftaya kurula gireceğiz. Peki bu kurulda vasi gerekmez denirse bizim ne yapmamız gerekiyor. Hastane raparu düzeltip vasi gerekmez mi diyecek yada ek bir rapor mu hazırlayacak yada mahkememi bir yazı verecek.Biz nasıl araç alımı yapacağız

  • Vasi ataması kararı olduğunu söylemişsiniz, öncelikle vasi kararınız zaten mevcutsa bu karar için tekrar başvurmanız gerekmez. Mevcut dosya üzerinden vasi adına araç almak istediğinizi bir dilekçe ile mahkemeye bildirmeniz yeterli olurdu.
   Normal şartlarda adına araç alınacak kişinin sadece fiziksel engeli bulunuyorsa mahkeme kararı gerekmemektedir. Elinizdeki sağlık kurulu raporunu firmaya götürmeniz yeterli olacaktır muhtemelen sizin elinizdeki raporda akıl rahatsızlığı da yer almakta. Bu sebeple mahkemeden karar almanız gerekiyor demişler. Sağlık kurulu vasi gerekir yada gerekmez demez sadece engel durumunu belirtir mahkeme bu raporun durumuna göre kişiyi vesayet altına alır veya almaz Hakimin takdirindedir.

   Genel olarak araç alımında kişi zaten kısıtlıysa (daha önceden alınmış vesayet kararı varsa) kişinin vasisi mahkemeden kişi adına araç almak istediğini, alacağı aracı kısıtlının yararına kullanacağını yazılı olarak belirterek izin ister. Mahkeme bu talebi değerlendirir ve daha önce kişinin kısıtlanmış olduğu dosya üzerinden ek karar verir ve talebi olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırır. Ancak kişi kısıtlı değil ise öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesinden kişiye vasi ataması talep edilir, kişi kısıtlandıktan sonra aynı dosya üzerinden araç alımı için talep yapılır. Kısacası engelli adına araç alabilmek için bu işlemlerin yapılması gerekmektedir.
   Not: Bu tarz bir işlem yapacaksanız özellikle zihinsel engelliler için mahkemeye başvurmadan önce sağlık kurulu raporu almamanızı tavsiye ederiz. Zira elinizdeki rapora bakılmaksızın kişi tekrar sağlık kurulu raporu için hastaneye gönderilecektir.

   Bu hususların dışında bir de kişinin vasisi babası ise yani velayet altındaysa (anne veya baba vasi olmaz veli olabilir) bu gibi durumlarda bulunulan yerdeki Aile Mahkemesinden, Aile Mahkemesi bulunmuyor ise Asliye Hukuk Mahkemesinden araç alımına izin şeklinde dava açılmalıdır. Bu sadece velayet durumlarında geçerlidir. Bu hususa dikkat edilmesi yanlış işlem yapılması sebebiyle zaman kaybetmenizi engelleyecektir.

 • Babam adına bizde araç almak için rapor ve vs vasi kararı filan da aldık, bugün araç alacağım yer ile görüştüm, ARAÇ ALMA BELGESİ gerekiyor dediler, bu belgeyi nereden alacağım, bir de verdiğiniz dilekçe de araç bilgilerini yazmak zorundamıyız ?
  şimdiden teşekkürler.

  • Can bey, araç alma belgesinden kasıt aracı alabilmeniz için mahkemeden izin almanızdır. Kısıtlanan kişilerin adına yapacağınız tüm işlemler için vasilik kararını veren mahkemeye başvurarak talebinizi onaylatmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli olan dilekçe örneği yazımız içeriğinde mevcuttur. Dilerseniz araç almanıza izin için gerekli olan başvuru dilekçesini buradan İNDİREBİLİRSİNİZ.
   Mahkemeden talepte bulunurken yapacağınız işin kısıtlının lehine olması oldukça önemlidir. Bu sebeple araç alımına izin verilmesi için yazacağınız dilekçede kısıtlının ihtiyacı için aracı aldığınızı, aracın parasını kendinizin vereceğini ve kısıtlının malında bir eksilme olmayacağını, kısıtlının hayatının daha konforlu bir hale gelmesi için araç almaya ihtiyaç olduğunu, alınacak aracın kısıtlının daha rahat ettirilmesi için kullanılacağını mutlaka belirtin. Ayrıca dilekçenizde alacağınız araca ilişkin detaylı bilgileri de mutlaka belirtin. Son bir tavsiye daha, alacağınız aracın lüks olmamasına mutlaka dikkat edin. Zira son yapılan düzenleme ile engelli indirimi ile alınabilecek araç fiyatlarına üst limit koyuldu. Üst limiti aracı alacağınız firmaya sorabilirsiniz, bu hususlarda daha net bilgi vereceklerdir.
   Talebiniz üzerine mahkeme vasi adına araç almanıza izin verirse mahkemenin vereceği ek kararı aracı alacağınız firmaya vermeniz gerekmektedir. Konuyla ilgili başkaca sormak istediğiniz var ise buradan iletebilirsiniz. Saygılarımızla…

 • ek olarak neler ekledizi araç profarma fatura v.b

  dileçe yi özelde atabilrimsiiz

  bende itiraz attim asliye hukuk ama red vermiş ANNEM İÇİN RAPOR HAFİF DEMAS DEMİŞ %90

  KISITLI İÇİN FAYDALI OLDUĞUNU DAİR BELĞE VE BEYANLARI İBRAZ EMEMEMESİ SÜRÜCÜ BELGESİ BULUNUP BULUNMADIĞI
  ARACIN KİM TARAFINDA VE NE ŞEKİLDE KULLANILACAĞA
  KISITLI TARAFINDAN NE SIKLIKTA KULLANILACAĞIN VE BELGE İBRAZ ETMEMEMSİ SEBEBİYLE TALEBİN KISITLI YARARINA OLMADIĞI RED EDİLMİŞTİR

  BUN NASIL BİR DİLEKÇE YADA BELGE KOYMAMAM LAZIM
  NE BELGESİ EKLEYCEGİ ŞAŞIRDIM YA DR RAPORDA YAZMİŞ ARAÇ İÇİN ÖTVSİZ ALABİLR DİYE

  ALLLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OLUN

  • Hakan bey, öncelikle red kararı Sulh Hukuk Mahkemesince mi verildi Asliye Hukuk Mahkemesince mi bu hususu aydınlatmanız gerekir. Şayet Sulh Hukuk Mahkemesi talebinizi reddettiyse Asliye Hukuk Mahkemesine talebinizle ilgili itiraz dilekçesi vermeniz gerekir. Asliye Hukuk Mahkemesince verilen bir karar var ise bu durumda kararı istinaf etme hakkınız olmalı. (bu durum mahkeme kararının son kısmında belirtilir. Orayı kesin mi yasa yolu açık mı kontrol etmelisiniz) Kesin olarak verilen karar için maalesef yapabileceğiniz birşey yok ancak yasa yolu açık ise aşağıdaki anlattıklarımızı uygulayabilirsiniz.
   İstinaf için veya itiraz için hazırlayacağınız dilekçede üzerinize kayıtlı herhangi bir araç yoksa ve aracın bedelini kendiniz ödeyecekseniz bu durumu açıkça belirtin. Kısıtlının mal varlığı kullanılmadan, kısıtlının vasisi olan kişi tarafından (üzerine kayıtlı araç bulunmaması önemli) yapılan talepler Mahkemeler tarafından genel olarak kabul edilmektedir. Ancak sonuç olarak taktir hakkı Mahkeme Hakiminde olduğu için talebin kabul edileceğinin garantisi olamaz.
   Bizim size önerimiz mahkeme kararını bir üst mahkemeye taşımanız veya istinaf etmeniz ve istinaf (veya itiraz) dilekçesine araç almak için gerekçelerinizi sağlam bir şekilde yazmanız, özellikle annenizi hastaneye götürme sıklığınızı gösteren (aylık, haftalık vs.) hastane kayıtları varsa bunları da dilekçenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Üst Mahkeme yada Bölge Adliye Mahkemesince lehinize karar çıkabilir.
   Not: Rapora doktorun “ÖTV’siz araç alabilir” şeklinde yazdığını belirtmişsiniz ancak böyle bir uygulama olamaz, doktorun böyle bir hususta karar verme veya izin verme gibi bir yetkisi yoktur, bu hususta sadece yetkili Mahkeme hakimi karar verebilir, lütfen bu hususu da aklınızda bulundurun.

 • Öncelikle Merhaba ,
  Annem vasi olarak atandı. 95 engelli raporumuz var. Aracı kızı olarak ben kullanacağım ve bedelini ben ödeyeceğim. dilekçede bunu belirtmeme gerek var mı yoksa aşağıdaki dilekçe işimi görür mü?

  Mahkemenizin yukarıda numarasını belirttiğim dosyası ile eşim olan kısıtlanmıştır.
  Eşimi hastaneye götürürken, diğer ihtiyaçlarını görürken çok zorlanmaktayız. Eşimin daha iyi ve rahat yaşam sürebilmesi, ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması, hayatını daha kolay bir hale getirmek, Bir nebze olsun bu zorlukları kolaylaştırabilmek ve kısıtlının daha rahat bir yaşam sürebilmesine destek olması için kısıtlanan adına aşağıda detaylı özelliklerini belirttiğim aracı satın almak istemekteyim.
  Kısıtlı olan eşimin malında herhangi bir eksilme olmayacağını, herhangi bir borç yükünün altına girmeyeceğini, arabanın bedelinin kızım tarafından nakit olarak ödenecektir.

  Belirttiğim aracı kısıtlı adına satın almama izin verilmesi hususunda gereğini saygılarımla arz ve talep ederim…./…./2017

  Vasi

  ARAÇ ÖZELLİKLERİ
  Marka:
  Model:
  Motor Hacmi:
  Yakıt Sistemi:

  • Selda hanım, Kısıtlı olan eşimin … diye başlayan yeri şu şekilde değiştiriniz. “Araç bedelinin tamamı kızım tarafından babasının daha rahat bir yaşam sürebilmesi için ödenecektir. Bu sebeple kısıtlının mal varlığında bir eksilme olmayacağı, borç yükünün altına girmeyeceği gibi daha rahat bir yaşam sürmesine katkıda bulunulacaktır.”
   Dilekçeniz bu şekliyle iş görecektir, ancak özellikle yüksek meblağlı lüks görünebilecek araçlardan özellikle kaçınmanızı tavsiye ederiz.Saygılarımızla.

 • Merhabalar,

  Eşimin babaannesi üzerine 2 ay önce hastaneden %92 oranında rapor aldık. Hastalığı alzaymır olduğu için eşimin babası annesi için mahkemeye vasi tayini için dava açtık. 06/06/2018 tarihine dava günü verildi. Ek araç alım kararı için vasi atamasından sonramı dava açmak gerekiyor yoksa o dava devam ederken araç alım izin belgesi için dava açılabiliyor mu ? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  • Ogün bey, öncelikle mahkeme kayınpederinizin annesine vasi olarak atanmasına karar vermeli. Bu dosya karara bağlanmadan sizin tabirinizle araç alım izin belgesi (mahkeme ek kararı) için mahkemeye başvurma şansınız bulunmamakta.
   Vasi kararı alındıktan sonra aynı dosyaya ek talepte bulunarak kayınpederinizin annesinin yararına olacağını belirterek araç alımına izin istemesi gereklidir. İzni isterken Mahkemenin alınacak aracın kısıtlının (eşinizin babaannesinin) yararına olacağına kanaat getirmesi gerekir. Aksi taktirde araç alımına mahkeme izin vermeyebilir. Kayınpederinizin halihazırda aracı bulunuyor ise mahkeme bu durumu öne sürerek talebinizi reddedebilir. Zaten talebi yapacak olan kişi de vasi olmalıdır. Saygılarımızla…

   • Merhabalar,

    Kayın pederimin şuan mevcutta kendi aracı var. Ek karar için babaannenin işlerini kolaylaştırmasına, hastaneye götürülüp getirilmesinde kullanılması ve aracın ücretinin kendimiz tarafından karşılanacağını belirtecek şekilde bir dilekçe hazırlayacağım. Yalnız kayın pederimin kendi aracı mahkemenin red vermesine sebep olabilir mi ? Üzerindeki aracın devrinin başka bir kişiye yapılması mantıklı olur mu ?

    • Ogün bey, Mahkeme kısıtlı adına ÖTV indirimli araç alımı taleplerinde öncelikle kısıtlının yararını gözetmekte. Vasinin bir arabası varken ikinci bir aracı almak istemesi kısıtlıdan ziyade vasinin kendi yararına araç almak istediği izlenimini doğurabilmektedir. Zira son dönemde araç fiyatlarına yansıyan ÖTV artışları ile doğru orantılı olarak kısıtlı adına araç alımı taleplerinde de artış gözlemlenmekte. Hal böyle olunca Mahkeme Hakimleri de olaya daha fazla ihtimam göstermekte. Özellikle kişinin kısıtlanmasının hemen akabinde kısıtlı yararına olduğu öne sürülerek yapılan araç alım taleplerine de mahkemelerin red kararları verdiğini sıklıkla görmekteyiz. Ancak her mahkeme birbirinden bağımsız kararlar vermekle birlikte Mahkeme Hakimi her olayı bağımsız değerlendirmektedir. Dolayısıyla Mahkemeden talep edilmeden sonucun ne olacağını tahmin etmek mümkün değildir. Ancak kayınpederiniz bir aracı varken ikinci bir aracı “kısıtlı yararına almak istiyorum” dediğinde mahkeme “senin zaten aracın var, elindeki araç kısıtlının ihtiyacını karşılamaya yeterlidir” diyerek talebi reddedebilir. Aracın devri hususu kısıtlı adına araç alınmasına izin verilmesine olumlu katkı sağlayabilir, ancak burada bahsettiğimiz sadece bilgi mahiyetinde olup öneri veya tavsiye niteliğinde değildir. Bu hususta bir hukukçudan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Saygılarımızla…

     • Merhabalar,

      15/05/2018 Tarihinde vasi davası tamamlanmıştır. Vasi davası tamamlandıktan sonra vasi kararına ek karar için ön bürodan ek karar için dilekçe verilerek başvuru yapılmıştır. Ek karar kaç gün içerisinde çıkar acaba ? Mahkeme tarafından vasi duruşma tutanağı verilmiştir. Gerekçeli karar ne zaman alınabilir ? Konu hakkında yardımlarınızı rica eder, şimdiden teşekkür ederim.

     • Ogün bey, ek kararlık talepler genellikle duruşmasız olarak yapılmaktadır. (Mahkeme hakimi farklı takdir edebilir elbette) Bu sebeple genellikle iki haftalık süre içerisinde bu tarz talepler mahkeme hakimleri tarafından sonuçlandırılmaktadır. Saygılarımızla.

 • Öncelikle Merhaba ,
  Annem TMK 456 Mad gereğince velayet hükümleri ve sağlık kurul raporu dikkate alınarak VELAYETİN SÜRESİZ UZATILMASINA,ı. 98 engelli raporumuz var. aşağıdaki dilekçe işimi görür mü?
  Kısıtlı adına kayıtlı bulunan 35 ….. 18 plakalı Fiat Punto Evo 2011 Model araç kaza yapmış ve araç PERT olmuş ve kasko şirketinin ödediği para 31.500.00 TL kısıtlının hesabına ziraat bankası TR40 nolu hesabına yatırılmıştır. Bu kazadan sonra kısıtlıyı hastaneye götürürken ve diğer işlerini görürken tekrar zorlanmaya başladık. Bir nebze olsun bu zorlukları kolaylaştırabilmek ve kısıtlının daha rahat bir yaşam sürebilmesine destek olması için kısıtlanan adına kasko şirketinin ödediği para ile tekrar aşağıda detaylı özelliklerini belirttiğim aracı satın almak istemekteyim.
  Belirttiğim aracı kısıtlı adına satın almama ve kısıtlının hesabındaki parayı kullanmama izin verilmesi hususunda gereğini saygılarımla arz ve talep ederim

  • Sayın Eledağ, dilekçeniz bu şekliyle işinizi görecektir. Bu dilekçeyi velayetin uzatılmasına karar verilen dosyaya ek talep olarak sunmanız yeterli. Mahkeme Hakimi gerek görürse duruşmalı, gerek görmez ise dosya üzerinden talebinizi değerlendirir ve karar bağlar. Burada önemli olan aracı kısıtlının yararına kullanacak olmanız ve aracı satın alırken kısıtlının mal varlığında onun aleyhine olacak şekilde boş yere eksilme meydana gelmemesidir. Saygılarımızla.

 • Merhabalar ben vasi kararını çıkarttım fakat araç alımı için ek karar çıkartmak istediğimde

  “Vasi adına araç bulundu.kısıtlının bu araç ile ihtiyaçlarının karşılanabileceğini ve kısıtlı adına araç satın almaya izin verilmesi kısıtlıyı mali ve hukuki yönden sorumluluk ve borç altına sokacak bir işlem olması sebebiyle söz konusu talep kısıtlının menfaatine olmadığından reddine karar verilmiştir.Vasinin yokluğunda hükmün on gün içinde denetim makamı olan samsun asliye hukuk mahkemesine itirazı kabil olmak üzere dosya üzerinden yapılan inceleme sonucu karar verildi.”
  1.Olarak araç alırken ne vasi olarak ben nede kısıtlı hiçbir borç kredi içerisine girmiyor
  2.Olarak üzerime tanımlı aracı işim dolayısıyla kısıtlının ihtiyaçlarını karşılayamadığım için almak istedim ve red kararı geldikten sonra arabayı hemen notere gidip üstümden aldım.
  bu durumda ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim…

  • Mertcan bey, öncelikle şunu belirtmek isteriz. Son dönemde artan ötv oranlarına paralel olarak Mahkemelerden ÖTV indirimli araç taleplerinde hatırı sayılır derecede bir artış gözlemlenmekte. Bu sebeple mahkeme hakimleri gelen taleplerin kısıtlıdan ziyade vasilerin kendi yararlarına araç almak istediklerine kanaat getirdikleri için araç alımlarını reddedebilmekte. Bu sebeple mahkemelerden talep edilirken kısıtlının yararına olduğunu mutlaka ıspatlamalısınız. Sorunuza gelince,
   Talebiniz reddedildi ise mahkeme kararına itiraz hakkınız bulunmakta. Bizim tavsiyemiz karara itiraz etmeniz yönünde. Özellikle sizin üzerinize araç yok ise bir üst mahkemeye başvurarak (Sulh Hukuk Mahkemelerine itirazlar için Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurulmaktadır) red kararının kaldırılmasını talep edebilirsiniz.
   1-İtiraz dilekçenizde araç alırken kısıtlının mal varlığından herhangi bir para istemediğinizi, aracın bedelini kendinizin ödeyeceğinizi ve aracı kısıtlının üzerine almak istediğinizi, aracın trafikte kısıtlı adına kayıtlı olacağını, bu durumun kısıtlının mal varlığında bir borçlandırmaya sebep olmadığı gibi kısıtlının mal varlığına olumlu yönde katkıda bulunduğu mutlaka belirtiniz.
   2-Sizin üzerinizde araç bulunduğu hususunda da dilekçenizde kısıtlının ihtiyaçlarının sürekli olduğunu, araç olmadan kısıtlının ihtiyaçlarını gidermenin oldukça zor olduğunu, sizin aslında kendinize ait aracı günümüz şartlarında yeterli olmadığı, masrafları bulunduğu ve kısıtlının ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olmadığı için satmak istediğinizi ancak yenisini almadan aracı kısıtlının menfaati için satamadığınızı ve şu anda üzerinize kayıtlı bir araç bulunmadığını, kısıtlının ihtiyaçlarını özel taksi tutarak karşıladığınızı (buna ilişkin taksi faturası koyabilirsiniz, evden hastaneye gidiş vs.gibi) ve talebinizin kendi yararınız için değil kısıtlının yararı için talep ettiğinizi belirtiniz.
   Buna ilişkin olarak sitemizde kaleme aldığımız yazıya BURADAN ulaşabilir hazırlamış olduğumuz örnek dilekçeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dilekçeyi yukarıda bahsettiğimiz hususlara uygun olarak düzenlemeyi unutmayınız. Saygılarımızla.

   • Gerekçeler:

    1)Red kararında belirtilen vasi üzerine kayıtlı araç ticari amaç ile kullanılıp (pazarlarda bütçeme ek olarak giysi üzerine sergi açmaktayım,bu nedenle red kararında belirtilen 2006 model aracımın giysi taşıma için kullandığımdan koltukları sökülü durumdadır.Kısıtlının söz konusu ihtiyaçlarını vasi olarak karşılayamadığım için hastaneye getirip götürürken kısıtlı zahmet çekmekte.Aracımı satıp kısıtlının menfaatine yarar sağlamak için yasal hakkımız olan ÖTV indirimli araç almaya karar verdim.ÖTV’li aracı alabilmek için sattığım aracın parasınıda alacağım araç için kullanacağım ve kısıtlı bu durumda mali ve hukuki yönden sorumluluk ve borç altına sokacak bir işlem olmayacaktır.

    2)Red kararında belirtilen “Kısıtlı adına araç satın almaya izin verilmesi kısıtlıyı mali ve hukuki yönden sorumluluk ve borç altına sokacak bir işlem” kararı mevcut durumda kısıtlıyı hiçbir hukuki ve mali açıdan sıkıntıya sokmayıp tam aksi aracı kısıtlının üzerine yaparak mali durumuna katkıda bulunmaktadır ve tüm mali harcamayı vasi olarak kendim karşılamaktayım.

    3)Kısıtlı heyet raporunda’da belirtildiği gibi kalp yetmezliği, demans, görme bozukluğu,desteksiz yürüyememe ve diğer sağlık konularında rahatsızlığı vardır.Kısıtlının eşi (annem) halihazırda 3 yıldır evde yatalak durumdadır.

    4)Kısıtlı günlük yaşamında sonda ile yaşamaktadır.1 ve ya 2 haftada bir sonda değişimi için hastaneye kesin olarak gidilmektedir.Kısıtlı 4 ay öncesinde bağırsak ameliyatı geçirmiştir,raporda belirtilen rahatsızlıkları nedeniyle belirli aralıklarla hastaneye kontrole gitmektedir.
    gerekçe olarak bunları belirledim sizce yeterlimidir ?

    • Sayın Mertcan, burada belirttiğiniz gibi dilekçede de bu durumları kısa ama net bir şekilde belirtirseniz bir üst Mahkeme talebinizi değerlendirerek sonuçlandıracaktır. Gerekçeleriniz gayet makul gerekçeler. Kolay gelsin…

 • merhaba oğlumun adına ötv siz araç alım yapmak istiyorum %95 engelli raporumuz var vasi kararıda benim adıma ek karar isteniyor ön büroya başvurdum alınacak araç için proforma fatura ile dilekçe getirin dendi bu dilekçe örneği bilmediğim için sizden yardım istiyorum şimdiden teşekkür ederim

  • Berat bey, yazımız içerisinde de paylaşmış olduğumuz ek karar için araç alımı talep dilekçesini BURADAN bilgisayarınıza indirdikten sonra gerekli dosya numarasını ve Sulh Hukuk Mahkemesi ismini yazdıktan sonra dilerseniz olduğu gibi dilerseniz de kendinize göre özelleştirerek talepte bulunabilirsiniz. Dilekçenin ekine proforma faturayı da ekleyebilirsiniz. Dilekçeye uygun gördüğünüz şekilde eklemeler de yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

 • Merhaba ;

  Babam alzmeir hastası , vasilik için mahkemeye başvurduk.Sağlık kuruluna yönlendirildi raporumuz çıktı.Vasi kararımız kesinleşti.Araç alımı için dilekçe ile başvuru yaptım ve sonucunu bekliyorum.Fakat kime sorduysam sağlık raporunda özürlülük yüzdesi yazıyor.Bizimkinde yazmıyor.Araç alırken bayiler sorun çıkartır mı ? Yeniden sağlık raporu mu almamız gerekiyor ?

  • Abdulkadir bey, sağlık raporu sonunda babanıza vasi olarak atandığınızda araç alabilmek için yine mahkemeden izin almanız gerekecek. Yani babanızı kısıtlamakla işleminiz henüz tamamlanmış sayılmaz. Mahkeme gerekli izni verdiğinde de bayiler sizden başkaca birşey istemez zira mahkeme kararı onlar için yeterlidir. Saygılarımızla…

 • Merhabalar kardesim zihinsel engelli %72 agir sürekli özurli raporu var ve ben vasiligini yeni aldim ne yapmam laxim ötv indirimi icin mahkemeye sonra tekrar saglik kurulu raporumi almamiz mi lazim ve kurulda verilen raporda %90 ve uzeri olmasi mi gerekiyor araba alabilmemiz icin
  simdiden tesekkurler

  • Araç alımı için gerekli olan engel durumu hakkında araç bayilerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Mahkeme aşamasına geldiğinizde kısıtlılık kararını veren mahkemeye başvurarak araç alımına izin talep etmeniz gerekmekte. Mahkeme talebinizi değerlendirerek kısıtlılık dosyası üzerinden talebinize ilişkin olarak ek karar vermektedir. Mahkemeden araç alımına ilişkin olarak talepte bulunmak için gerekli olan dilekçe örneğini bilgisayarınıza bağlantıyı tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dilekçeyi kendi durumunuza göre özelleştirmeniz gerekir. Saygılarımızla…

 • Merhabalar
  Kardesim zihinsel engelli bu yuzden diger kardesim vasi oldu benim sorum şu kardesimin islerinin yoginlugu nedeniyle ikinci vasi olmak yani ortak vasi olmak için mahkemeye basvurabilir miyim eger boyle bi hakkimiz varsa dilekce ornegi var midir.saygilarimla

  • Erhan bey, bir kişinin tek bir vasisi olabilir. Eğer mevcut vasi işlerinin yoğun olması veya başka bir sebepten ötürü vasilik görevini layıkıyla yerine getiremiyorsa kısıtlılık kararını veren ilgili Sulh Hukuk Mahkemesine başvurularak vasinin değiştirilmesi talep edilmelidir. Böyle bir talebiniz olacak ise tarafımıza yorum bölümünden iletmeniz halinde size uygun bir dilekçe örneği yayınlayabiliriz. Saygılarımızla.

 • Hayırlı Günler Ananem adına % 94 raporumuz var. Vasi kararı çıkmış bulunmaktadır. Sorum şu mahkemeye ek karar için bayiden almış olduğumuz proforma fatura götürdüğümüzde mahkeme kalemi bu faturadaki ötv siz araç fiyatı hakim tarafından reddedilmektedir. Gerekçe olarak 100.000 TL üzeri proforma faturayı hakim reddetmektedir. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor istediğimiz bir çok araç 100000 TL yi geçiyor bu konuda bir öneriniz var mı acaba?

  • Volkan bey, her ne kadar mahkeme kalemi size “hakim bedel yönünden reddediyor” diye bilgi vermiş ise de bu durum sizin için bir olumsuzluk teşkil etmeyecektir. Öncelikle eskiden ötv indirimli üst limit fiyatı 90.000 TL iken 28/11/2017 tarihli 7061 sayılı Kanun ile üst limit 200.000 TL ye yükseltilmiştir. İlgili kanuna ulaşmak için BURAYI TAKİP edebilirsiniz. “MADDE 72- 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının; (2) numaralı bendinin (a) ve (c) alt bentlerinin parantez içi hükümlerinde yer alan “motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşanlar” ibaresi “hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 200.000 TL’yi aşanlar” şeklinde madde devam etmektedir. Dolayısıyla 200.000 TL yi aşmayan talepler miktar gerekçesi ile reddedilemeyecektir.
   Hal böyle iken Mahkeme hakiminin 100.000 TL yi aşıyor diyerek talebinizi reddetmesi de doğru bir karar olmayacaktır. Böyle bir karar verilmesi durumunda ilgili Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmek üzere karara itiraz ederek kararın hatalı olduğunu belirterek kararın kaldırılmasını ve talebiniz gibi karar verilmesini talep edebilirsiniz. Üst mahkeme hakimi de itirazınızı ve talebinizi değerlendirerek konu hakkında yeni bir karar verecektir. Saygılarımızla…

 • iyi günler annemin %98 raporu var zihinsel engeli yok konuşma yetisi yok sadece bazı anlaşılmaz sesler çıkartabiliyor engel durumu sol göz sağ kol ve sağ bacaktadır konuşulanları anlayabiliyor ve tepkisini kafa sallayarak ya da sol elini kullanarak veriyor bu durumda bizim mahkemeden vasi kararı ve araç satın alma izin belgesi almamız gerekli mi teşekkürler.

  • Zihinsel engelli olmayanlar için Mahkemece vasi atanması zorunlu değil, ancak kendi işlerini yapamadığı taktirde isteğe göre vasi tayini talep edilebilmekte. Dolayısıyla araç satın alırken mahkeme izni gerekmeyecektir. Bu hususta almayı düşündüğünüz aracın yetkili satıcı bayii ile görüştüğünüzde daha detaylı bilgi vereceklerdir.

 • Merhabalar Kardeşim adına bende bu Vasi kararını çıkardım zihinsel engeli %90 ve araç almam için hakim bilirkişi görevlendirdi bilirkişi raporuda araç kullanmasına ihitiyaç vardır şekilnde çıktı 26.12. 2018 tarihde araç izni için tekrar dilekçe yazdım ve hala cvp vermediler bu aşamada ne yapmam gerekli yardımcı olurmusunuz.
  İyi günler.

  • Zehra hanım, Mahkemeler tarafından bilirkişi incelemesi araç alımına izin taleplerinde pek söz konusu olmuyor ancak son dönemde artan talepler neticesinde Hakimler haklı olarak talepleri daha ince eleyip sık dokumaya başladı. Rapor sizin lehinize çıktığına göre Mahkeme yüksek muhtemel talebinizin kabulüne karar verecektir. Bunun için mahkemenin yazacağı ek kararı beklemeniz gerekiyor. Talebinizin kabul edilmemesi halinde bir üst mahkemeye itiraz edebilirsiniz.

 • ÖTV İndirimli Araç Alımı İçin Mahkemeden İzin Talebi Dilekçesi örneğini bulamıyorum

  • Enver bey yazı içerisinde de yer alan dilekçeyi buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dilekçeye “aracın bedeli tarafımdan karşılanmak üzere satın almak istiyorum” şeklinde bir ibare eklemeniz yararınıza olacaktır.

 • Elimizde güncel tarihli eğitim araştırma hastanesine ait %94 Engelli Kurul raporumuz(Demans) bulunmaktadır. Vasi tayini ve araç alımı hakkında başvuruda bulunmak istiyorum ancak, başvuru esnasında tekrar hastaneye sevk söz konusu olma ihtimali varmıdır. (Hastamız yatalak olduğundan hastaneye gitmemiz hasta için de oldukça zor olmaktadır.) elimizde ki raporun süresiz olması yardımcı olabilirmi? teşekkür ederim.

  • Bahsetmiş olduğunuz hususta mahkemeler genellikle kişiyi hastaneye yeniden sevk etmekte. Siz resmi olarak yine rapor aslınızı da ekleyerek başvurunuzu yapın, mahkeme Hakimi ben yeniden hastaneye sevkedeceğim derse zaten yapabileceğiniz birşey yok mecburen yeniden rapor almanız gerekecek, hakim raporu yeterli görürse direk dosya üzerinden gerekli incelemeyi yapacaktır.

 • Merhaba kolay gelsin bir dilekçe yazdım %90 zihinsel engelli halam için vasisi benim ve araç almak istiyorum yeni vasi olarak atandım araç almak için ek karar istediler bende dilekçemi hazırladım ilk defa başvuracağım düzeltmem dikkat etmem gereken yerler konusunda yardımcı olursanız müteşekkir olurum.

  T.C. EFLANİ (KAPATILAN) SULH HUKUK MAHKEMESİNE
   
   
  ESAS NO:…….
  KARAR NO:……..:
   
   
  Mahkemenizin yukarıda numarasını belirttiğim dosyası ile yakınım olan TC:………: nolu Hamide ……..kısıtlanmıştır. Kısıtlının bağımsız yaşama becerilerini kazanmasını sağlamak için vasisi olarak gerekli tıbbi tedaviye başlanması buna ek olarak topluma kazandırılması adına rehabilitasyon merkezlerinde zihinsel engellilere yönelik olarak verilen eğitimi alması için haftanın belirli günlerinde hem hastane hemde rehabilitasyon merkezine götürebilmek ve kısıtlının daha rahat bir hayat yaşayabilmesi için yasal hakkımız olan mahkemenizin insiyatifinde bulunan ÖTV muafiyetli araç almak istiyorum Araç bedelinin tamamı vasisi olarak şahsım tarafından kısıtlının daha rahat bir yaşam sürebilmesi için ödenecektir. Bu sebeple kısıtlının mal varlığında bir eksilme olmayacağı, borç yükünün altına girmeyeceği gibi daha rahat bir yaşam sürmesine ve gerekli tedavilerinin yapılıp topluma kazandırılmasına katkıda bulunulacaktır.
     

  İSİM SOYİSİM
       İMZA
   

  Ekler
  1-proforma fatura (240 bin TL değerindeki vw tiguan)

  • Harun bey, dilekçeniz oldukça yeterli ve anlaşılır bir şekilde hazırlanmış. Bu dilekçeye ek olarak halanızın tedavisine ilişkin hastane evraklarını da koyabilirseniz onlar da faydalı olacaktır. Saygılarımızla.

 • Merhabalar,
  18 yaşını doldurmuş kızım için sulh hukuka başvurduk ve eşimin velayeti altına alınmasına karar verildi daha önce aldığımız aracın 5 yılı dolduğu için yenilemek istiyoruz ben bu kararla notere gittim ve bana bu kararın yeterli olduğunu satmak istediğimiz aracın alıcısı ile gelin hemen satışını yapalım denildi ama yenisini alma konusunda hiç kimse doğru bir bilgi veremiyor bizim elimizdeki karar vasi değil velayet kararı ikisi farklı şeyler diye bile biliyorum ve bu kararla kanunlara göre kızımızın adına her türlü işlemi yapabiliriz diye biliyorum bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum lütfen şimdiden teşekkürler
  iyi günler..

  • Güngör bey, aracın satışı hususunda bir sıkıntı yok. Eşinizin Sulh Hukuk Mahkemesine kızınız adına araç alma talebinde bulunması gerekmekte. Mahkemenin vereceği karar ile satın almak istediğiniz aracın yetkili bayiine başvurduğunuzda onlar size yardımcı olacaklardır.

 • Engelli adına alınan araç yasal çerçevedeki kullanıcılar tarafından kazaya karışırsa,kaskodan muaf tutulur diye bir Yargıtay kararı var. Zihinsel ve %90 engeli olan kısıtlı, aracı kendisi kullanamayacağına göre;bu nasıl karar. O zaman ÖTV muafiyeti ile araç alınırken neden kasko yapılıyor. Lütfen aydınlatırmısınız. Teşekkür ederim.

 • Merhaba
  Babamın %96 engelli raporu var ,böbrek yetmezliği ve ağır demans olarak geçiyor.
  Hastalıpı sebebiyle ihtiyacı için kendi maddi imkanımla Ötv muafiyetinden yararlanarak araç almak istedim.Vasi kararı ve ek karar gerekli mahkemeye başvurmanız gerekli dediler.
  Ne yapmam gerekiyor süreç nasıl olacak bilgi verebilir misiniz?
  Birde başvuru için dilekçe örneği konusunda yardımcı olur musunuz ?

  • Figen hanım, demans olduğu için mahkemeden babanızın kısıtlanması gerekmekte. Öncelikle babanıza vasi atanma talebinize ilişkin dilekçenizi bulunduğunuz yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine sunmanız gerekiyor. Babanıza vasi olarak atandıktan sonra da babanızın yararına olacağını, onun ihtiyaçlarını görmek için aracı satın almak istediğinizi belirten dilekçenizi vasi dosyanıza sunmanız gerekmekte. İkinci talebinizi vasi atandıktan hemen sonra yapmanız halinde talebinizin kabul edilmeme ihtimali oldukça yüksek, zira mahkeme hakiminde araç almak için babanızın vasisi olmak istemişsiniz gibi bir algı oluşabilir. Vasilik başvurusu hakkında ŞURADAN bilgi alabilir, yazı içerisindeki linki kullanarak dilekçeyi indirdikten sonra kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

 • Annem babası için vesayet davası açıcak ÖTV’den muaf araç almak için raporumuz var %100 sürekli olarak demans ve alzheimer yazıyor raporda ama arka kısmında raporun zihinsel kısmı işaretli değildir ? Annemler 8 kardeşler bütün kardeşlerin onayı var kardeşlerin hepsi onay dilekçesi yazması gerekli mi ? Vasi atandıktan sonra mahkeme dedemin maaşına ve diğer gelirlerine kısıtlama getirecek mi ? Dedemin ihtiyaçları gelen geliri ile karşılanmaktadır.

  Detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim Teşekkürler..

  • Pınar hanım, vesayet davası için kardeşlerinin onayına gerek yok, anneniz başvurusunu yapabilir. Vasi atandıktan sonra dedenizin harcamaları elbetteki kontrollü bir şekilde yapılmak zorunda kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.