Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Mahkemede Boşandım Ancak Boşanmam Nüfusa İşlenmemiş

Mahkemede son duruşmada verilen kısa karar sonrasında tarafların boşandığına hükmedilmiş ise bu kaydın nüfusa işlenmeden önce tarafların yapması gereken işlemler mevcuttur. Boşanma hakkındaki kısa karar sonrasında mahkemenin öncelikle gerekçeli kararını yazması beklenmelidir. Mahkemenin yoğunluğuna göre gerekçeli kararın yazılması 2-3 haftayı bulabilir.

Mahkemece gerekçeli karar yazıldıktan sonra kararın taraflara tebliği için davacı veya vekili, davalı veya vekili tarafından başvurulması gerekir. Başvuru sonrasında gerekçeli karar mahkemece taraflara tebliğ edilir. Tarafların kararı tebliğ aldıktan sonra istinaf yoluna başvuru süreleri başlar. Bu süre son tebliğ tarihinden itibaren 2 haftadır.

Taraflar kararı istinafa götürmeyecekler ise ve bu süreyi de beklemek istemiyorlar ise istinaf yoluna başvurmaktan feragat ettiklerine dair dilekçeyi mahkemeye sunduklarında karar mahkemece kesinleştirilir ve nüfus kayıtlarına işlenmesi için Nüfus Müdürlüğüne gönderilir.

sponsorlu bağlantılar

Şayet taraflar bu dilekçeyi vermezler ise ve kararı da istinafa götürmezler ise karar yasal istinaf başvuru süresi beklendikten ve dolduktan sonra kesinleştirilir ve Nüfus Müdürlüğüne gönderilir. Boşanmalarda kararın kesinleştikten sonra nüfus müdürlüğüne gönderilmesi zorunludur, gönderilmediği taktirde yaptırımı bulunmaktadır.

sponsorlu bağlantılar

Tüm bu hususlar yapılmış olmasına rağmen kesinleşmiş karar nüfus müdürlüğüne gönderilmemiş ise kararın gönderilmesi ilgili mahkemeye dilekçe verebilirsiniz. Kesinleşmiş boşanma kararının Nüfus Müdürlüğüne gönderilmesi için kullanabileceğiniz dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen linki tıklayınız.

Dilekçeyi bilgisayarınıza indirdikten sonra kararı veren mahkeme bilgilerine göre dilekçe başlığını düzenlemeyi, dosya numarasını yazmayı lütfen unutmayınız. Dilekçeyi imzaladıktan sonra mahkemesine işlem yapılmak üzere teslim edebilirsiniz. Mahkeme kesinleşmiş boşanma kararını Nüfus Müdürlüğüne gönderdikten sonra nüfus kayıtlarında gerekli güncelleme yapılacak, boşanma hususu yansıtılacaktır. Bundan sonra alınacak nüfus cüzdanında bekar olarak güncelleme gerçekleşecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.