Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Dava Açarken Avukat Tutulması Zorunlu Mu?

Dava açarken avukat tutmak zorunlu mudur? Bu soru adliyeye yolu düşen, dava açmayı düşünen herkesin aklına takılan bir sorudur. 18 yaşını dolduran her vatandaş dava açma hakkına sahiptir. (kısıtlılık, delilik vs. gibi durumlar istisna.)

Mahkemeye dava açmak için avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak bir kimse mahkemeye ancak kendi adına ve vasisi olduğu kişi adına (vasilik kararı var ise) dava açabilir. Avukat tutmak kişiye hakkını daha iyi savunabilmesi için elbetteki pek çok fayda sağlayacaktır ancak dava açmak için illa da avukat tutulması gereklidir diye bir kural yoktur.

Kişi mahkemeye davayı açtıktan sonra kendisini savunabilir, davayı devam ettirebilir. Mahkemelerde açılacak davalar çok çeşitli olduğu için işi bilmeyen kişiler kişi tarafından davayı takip etmek, gereken süreleri kaçırmadan işlemleri yürütmek zorlu olacaktır. Ayrıca davanın işlem eksikliği veya gecikmesi gibi usulü işlemler yönünden davanın kaybedilmesine veya hak kayıplarına yol açması da olasıdır.

sponsorlu bağlantılar

Tüm bu saydıklarımızın ışığında kısaca dava açılması ve davanın takip edilmesinde avukat tutmanın zorunlu olmadığını tekrardan hatırlatmakla birlikte hak kaybı yaşamamak adına avukat tutmanın yararınıza olacağını belirtelim.

sponsorlu bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.