Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Vergi Dairesi Veraset İntikal Beyannamesi Formu Örneği

Veraset intikal beyannamesi kişinin ölümünün arkasından 4 ay içerisinde (kişi Türkiye’de vefat etmişse) doldurulması gereken bir formdur. Ölen kişinin bu sayede sisteme işlenmesi yeni vergi mükelleflerinin belirlenmesi sağlanmaktadır. Veraset intikal beyannamesi verilmeden önce ölen kişinin mirasçılarını gösterir veraset ilamının alınmış olması gerekmektedir.

Veraset ilamı diğer adıyla mirasçılık belgesi Sulh Hukuk mahkemelerinden dava açılarak yahut noterlerden alınabilmektedir. Noterlerden alınan veraset ilamları daha çabuk alınmaktadır. Mahkemelerden alınacak veraset ilamlarının alınma süresi değişkenlik göstermekle birlikte en kısa 1-2 gün içinde alınabilmektedir. Kişinin ölümünün nüfus kaydına işlenmesinin ardından veraset ilamının alınması için mirasçılardan birisi tarafından gerekli başvuru yapılabilir.

Veraset intikal beyannamelerinin verilmesi gereken yerleri şu şekilde sınıflandırabiliriz. – Veraset yoluyla gerçekleşen intikallerde ölen kimsenin ikametgâhının bulunduğu yerde, – Diğer suretle gerçekleşen intikallerde tasarrufu yapan şahsın ikametgâhının bulunduğu yerde, – Tüzel kişilerde ve diğer teşekküllerde merkezlerinin bulunduğu yerde ve – Miras bırakanın veya bu tasarrufu yapan şahsın ikametgâhı yabancı memlekette ise Türkiye’deki son ikametgâhının bulunduğu yerdeki vergi dairelerine verilmektedir.

sponsorlu bağlantılar

Veraset ilamının ne şekilde alınabileceği ve mahkemeye verilecek veraset ilamı dilekçe örneği için arama bölümümüzü kullanabilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

Veraset intikal beyannamesi örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen linki takip ediniz. İndireceğiniz form ilgilisi tarafından doldurularak veraset ilamı aslı ile birlikte ilgili birime verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.