Her türde ve içerikte hazır dilekçe örneği elinizin altında
Dilekçe Talebi
Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.
Reklam

Dilekçe Nedir Dilekçe Nasıl Yazılır Dilekçe Yazım Kuralları Nelerdir

Dilekçe, istenilen bir şeyin belirtilmesi, herhangi bir şey talep edilmesi, şikayet etmek veya bir konuda bilgi vermek üzere kişiler tarafından kurum ve kuruluşlara yazılan bir tür mektuptur şeklinde açıklanabilir. Dilekçeler A4 boyutundaki çizgisiz beyaz kağıt üzerine bilgisayar çıktısı şeklinde, daktilo yazımı şeklinde veya bunların ikisi de yok ise okunaklı bir şekilde el yazısı ile yazılabilmektedir. Dilekçeler genel itibariyle 8 bölümden oluşmaktadır. Bunlar tarih, başlık, ilgi, metin, imza, isim, adres ve iletişim bilgileri ile ekler bölümleridir. Dilekçelerde anlatılan hususun talebe odaklı, ayrıntıdan uzak konuyu net ve açıkça belirtir şekilde yazılması oldukça önemlidir.

Tarih Bölümü kağıdın sağ üst kısmıdır. Buraya dilekçenin yazıldığı tarih yazılır. Başlık bölümü ise dilekçenin verileceği kurum isminin yazıldığı bölümdür. Kağıdın üst bölümüne kağıdı ortalayacak şekilde yazılmalıdır. İlgi bölümü, konuyla ilgili kişiye bilgi verildiği durumlarda gelen yazının tarih ve sayısının yazıldığı bölümdür. Başlığın birkaç satır altından paragraf şeklinde yazılır. Metin bölümü ilgi kısmından bir satır aşağıdan parağraf şeklinde başlamalıdır. Metin kısmı olayın anlatıldığı bölümdür. Talep bu bölüme kısa cümlelerle net olarak anlatılmalıdır. İmza, metin kısmından 3 satır alta yazının sağ tarafında kalacak şekilde atılır. Dilekçe sahibinin isim ve soyismi imzanın hemen altına yazılır. Adres ve iletişim bilgileri imzadan 3 satır altta, sol kısımda bulunmalıdır. Dilekçeye eklenecek evraklar var ise bunlar da adres ve iletişim bölümünün iki satır altında belirtilmelidir. Dilekçe yazılırken yukarıda belirtilen dilekçe yazım kuralları dikkate alınmalıdır. Örnek dilekçe taslağını görüntülemek için lütfen bağlantıyı tıklayınız.

Benzer Arama Terimleri:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1827 cL2dJEtk475b9F4CUkoRLm8y56AknFvov5B92oNz-mBKR_tTM8EWUIVT_Q-xHyQL 3de9b65b5e0a814b4f4dc748daacb4fa8e079fd2&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.