Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Dava Açılış Masrafları Ne Kadardır – Masrafsız Dava Açabilir miyim?

Cumhuriyet Başsavcılıklarına yapılan suç duyuruları, ceza mahkemelerine yapılan temyiz başvuruları ve diğer ceza mahkemesi işlem başvurularında herhangi bir ücret talep edilmez, giderler devlet tarafından karşılanır. Ancak dava sonuçlandığında haksız çıkan taraftan bu masraflar maliye kanalı ile tahsil edilir.

Hukuk mahkemelerinde açılacak davaların pek çoğu (bazı istisnai davalar bulunmaktadır) harç ve masrafa tabidir. Hukuk mahkemelerinde yapılacak tüm işlemlerin masrafları davanın açılışı esnasında davayı açandan peşin olarak alınmaktadır. Yine dava açılışlarında dava türüne göre değişen miktarlarda harç da alınmaktadır. Konu hakkında avukatlardan detaylı bilgi almak daha faydalıdır.

Davacı tarafça ödenen bu masraf ve harç giderleri, dava sonuçlanarak karar kesinleştiğinde, davayı kaybeden taraftan (davacı tarafından talep edilmiş ise) alınarak haklı çıkan tarafa ödettirilmektedir. Davacının davayı kaybetmesi halinde ise yaptığı tüm masraflar üzerinde bırakılır.

sponsorlu bağlantılar

Dava dilekçesinin sunulması esnasında ne kadar harç ve masraf bedeli olduğu davayı açan kişiye bildirilir. Kişi bu parayı ödemeden hukuk mahkemesinde dava açılamaz.

sponsorlu bağlantılar

Konu hakkındaki aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.