Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Boşandığım Kişi İle Yeniden Evlenebilir miyim?

Medeni Kanuna göre boşanılan eşle tekrar evlenmekte bir sınırlama yoktur. Boşanma davasının kesinleşmesinin ardından yeniden boşanılan eşle evlenmek bitabi mümkün. Ancak bu hususta kadın açısından bekleme süresine dikkat etmek gerekir. İddet müddetinin amacı, kadının hamile olup olmadığının garantiye alınmasını sağlamaktır. Böylece kadının boşandıktan sonra hamile olup olmadığı açıkça belirlenerek olası bir olumsuzluğun önüne geçmek hedeflenmiştir.

İddet müddeti olarak da adlandırılan bekleme süresi, 300 gündür. Normal şartlarda boşanmanın ardından 300 gün geçmeden evlenmek mümkün değildir. Bu süre ancak mahkeme kararı ile kaldırılabilmektedir.

Mahkemeye açılan iddet müddetinin kaldırılması davası ile birlikte mahkeme hamileliğin tespiti hususunda rapor almak üzere kadını hastaneye sevk eder. Raporun sonucuna göre de bir karar verir. Bu mahkeme kararı ile birlikte kadın beklemeksizin tekrar evlilik yapabilir.

sponsorlu bağlantılar

Boşanan tarafların tekrar tekrar evlenmesi hususunda ise Yasal manada sayısal bir sınırlaması bulunmamaktadır. Kişiler boşandıktan sonra tekrar evlenebilir.

sponsorlu bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.