Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Mirasın Reddedilmesi İçin Dilekçe Örneği – Reddi Miras Dilekçesi

Vefat eden bir kişinin mirasçıları çeşitli sebeplere binaen mirası reddetmek isteyebilirler. Bu durumlar genellikle vefat edenin yüklü borcu bulunması ve mevcut mirasın borcu karşılayacak kadar olmaması şeklinde olmaktadır. Böyle bir durumda mirasçılar tarafından miras reddedilebilmektedir.

Mirasın reddi davası kişinin vefat ettiği yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine açılmaktadır. Sulh Hukuk Mahkemesine yazılacak olan reddi miras dilekçesi ile mahkemeler tevzi bürosuna gidilerek harçlar ve yargılama giderleri yatırılarak reddi miras davası açılır ve duruşma günü beklenir.

Reddi miras dilekçesi “mirasın gerçek reddi” (mirastan hiçbirşey istemiyorum manasına da gelir) ve “mirasın hükmen reddi” (mirasın bir kısmını reddediyorum manasına da gelir) hususları yazılacak olan reddi miras dava dilekçesinde açıkça belirtilmelidir. Bu husus oldukça önem arzettiğinden dilekçe yazılırken konuya dikkat edilmelidir.

sponsorlu bağlantılar

Mirasın reddedilmesi için gerekli olan reddi miras dilekçe örneğini (dava dilekçesi) bilgisayarınıza word belgesi olarak indirmek için lütfen linki tıklayınız. İndireceğiniz dilekçeyi kendinize göre detaylı olarak dikkatli bir şekilde düzenleyiniz ve davayı ondan sonra açınız.

sponsorlu bağlantılar

Reddi miras önemli bir husus olması hasebiyle konuya hakim olamadıysanız ve konu size çok yabancıysa mutlaka bir hukukçudan yardım almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü yapılacak bir hata geri dönüşü olmayan zararlara sebebiyet verebilir.

Reddi miras yapan kişinin reşit olmayan çocukları bulunması halinde kişinin onların adına da dava dilekçesinde mirası reddettiğini bildirmesi gerekir. Çünkü mirası reddeden kişinin çocukları otomatikman mirasçı olmaktadır.

Mirasın reddi davası tüm mirasçılar tarafından birlikte açılabilir. Bunun için dava dilekçesinde davacıların sıralandırılması ve tüm davacıların dava açılması esnasında hazır bulunması gerekir. (kişilerin avukatı bulunmaması halinde) Dava sonuçlandığında mahkeme kararını davacının isteği doğrultusunda verdiği taktirde alınacak mirasçılık belgesinde mirası reddedenler mirasçı olarak gözükmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.