Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Kızlık Soyadının İptal Ettirilmesi Tek Soyisim Kullanılması Davası Dilekçe Örneği

Evliliklerde kadının kızlık soyismi ile birlikte eşinin soyismini de birlikte kullanması en doğal haklarından bir tanesi. Ancak bu durum bazıları tarafından sıkıntılı bir durum olarak değerlendirilmekte. Türk toplumunun babaerkil yapısı sebebiyle, kadının kızlık soyadını evlendikten sonra da eşinin soyismiyle birlikte kullanmaya devam etmesi ayıplanabilmekte, erkek tarafının ailesi tarafından kabul edilmemekte. Böylesine küçük bir detayın bazı ailelerin dağılmasına sebep olduğu sıklıkla gözlemlenmekte.

Sizin de bu şekilde bir talebiniz var ise olayı kısa yoldan hemen anlatalım. Öncelikle kocasının soyismi ile birlikte kızlık soyismini de kullanan kadınların iki soyisminden birisini sildirmesi için ikamet edilen yerdeki yetkili Asliye Hukuk mahkemesine dava açması gerekir. Davaya sebep olarak iki soyisim kullanmanın resmi işlemlerde sıkıntı doğurduğu ve aile çevresinde kadının kızlık soyadını kullanmasının hoş karşılanmadığı gösterilebilir.

İki soyisimden birisinin sildirilmesi için gerekli olan dava dilekçesini bilgisayarınıza word belgesi olarak indirmek için lütfen linki takip ediniz.

sponsorlu bağlantılar

İndirdiğiniz dilekçeyi kendinize göre düzenleyerek işleme koyabilirsiniz. Bu dilekçede dikkat etmeniz gereken şey, dilekçedeki iddianızı tanık veya tanıklarınız ile ıspatlamanız gerektiği. Dilekçeye sizi tanıyan aile çevresinden veya arkadaş çevresinden 2 yada 3 kişiyi tanık olarak bildirebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

Mahkeme genelde 2-3 celsede talep edildiği gibi davanın kabulü ile sonuçlanmaktadır. (davaya göre değişiklik gösterebilir) Mahkemeye açılacak hiçbir davada avukat tutma zorunluluğu bulunmamakla birlikte avukatınız olması davanın daha sağlıklı yürümesini sağlayabilir.

Benzer Arama Terimleri:

  • kimlikte kizlik soyadi sildirme ornegi
  • kızlık soyadını iptal etme
  • kızlık soyadını sildirmek için dilekçe örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.