Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Kısıtlı Adına Araç Alımına İzin Talebinin Reddine İtiraz Dilekçesi Örneği

Son yıllarda Sulh Hukuk Mahkemelerine yapılan araç alımına izin taleplerinde mahkemelerce talepler geri çevrilmektedir. Bunun en büyük sebebi artan ÖTV vergisi ile birlikte kişilerin devlet tarafından engelliler için bir kolaylık olarak sunulan bu imkanın suistimal edilmesi sonucu Mahkemelere fazlaca talep gitmesidir. Öyleki mahkemelerden kısıtlı adına alınmak istenen araçlar arasında oldukça lüks sayılabilecek araçlar bulunmaktadır. ÖTV indirimli araç taleplerinde yaşanan bu artış dolayısıyla yakın zamanda ÖTV indirimli araçlara Kanunda yapılan değişiklikle 200.000 TL sınırı getirilmiştir. (onun öncesinde bu şekilde bir limit bulunmamaktaydı).

Hal böyle olunca mahkeme Hakimleri de bu taleplerin kısıtlıdan ziyade vasinin kendisi için yapıldığına kanaat getirmekte ve bu tarz talepleri reddetmektedir. Elbetteki her mahkeme hakiminin kendi kanaatine göre bu kararlar şekillenmektedir. ÖTV indirimine ilişkin yaşananlar göz önüne alındığında Hakimlerin bu şekilde kanaat getirmelerinde pek de garipsenecek bir durum yok elbette.

Peki kısıtlı adına yapılan ÖTV indirimli araç alım talebi mahkemece reddedilen kişiler ne yapmalı? Mahkemece verilen kararın son cümlesinde karara itiraza ilişkin yol gösterilmektedir. Mahkeme kararına karşı itiraz süresi bulunmaktadır. Bu itiraz Asliye Hukuk Mahkemelerine yapılmaktadır. Sulh Hukuk Mahkemesine verilecek itiraz dilekçesinde itiraza ilişkin gerekçeler yazılarak kısıtlının araç alımına ihtiyacı olduğu ve onun açık yararına olacağı delillerle (hastane kayıtları vs.) desteklenerek açıklanmalıdır. Özellikle alımına izin istenilen araç kısıtlının yararına olacak şekilde fazla lükse kaçılmadan seçilmelidir. Özellikle ülkemizde lüks olarak tanınan bazı markalardan kaçınmak da talep için olumlu etki yapacaktır. Örneğin tekerlekli sandalye kullanan bir engelli için hatch back bir araç talebi pek uygun gözükmeyecektir. Bu sebeple bu taleplere dikkat edilmelidir.

sponsorlu bağlantılar

Mahkemece reddedilen talebe ilişkin itiraz dilekçesi nasıl hazırlanmalıdır? ÖTV indirimli araç alımına izin talebinin reddi kararına itiraz için gerekli dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen linki tıklayınız. Dilekçeyi bilgisayarınıza indirdikten sonra mutlaka kendi olayınıza ve mahkeme kararına göre uyarlamayı unutmayınız.

sponsorlu bağlantılar

Yazılacak dilekçede mahkemenin red gerekçesini boşa çıkarmak gerekmektedir. Örneğin Mahkemenin vasinin aracı bulunduğu gerekçesiyle reddettiğini varsayalım. Bu durumda kişinin kısıtlının ihtiyaçları için neden yeni bir araca ihtiyacı olduğunu açıkça belirtmesi gerekmektedir. Bu durumda dilekçeye ” vasiye ait aracın aslında satılmak istendiği ancak kısıtlının sürekli araç ihtiyacına binaen yenisini almadan aracın satılamadığı, mevcut aracın günümüz şartlarında ihtiyaca yetecek ve kısıtlının ihtayaçlarını karşılayabilecek nitelikte olmadığı” hususları vurgulanabilir. Her olay kendi içerisinde farklı olduğundan itiraz dilekçesindeki bu hususlar değişkenlik gösterecektir. Dolayısıyla itiraz dilekçesinde özellikle bu hususların açıkça belirtilmesi talebin üst mahkemece kabul edilmesi açısından önem arzetmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.