Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Kişinin Kısıtlanması İçin Sulh Hukuk Mahkemesine Vasilik Dilekçesi Örneği

İhtiyar olan veya fiziki olarak, akli olarak engelli olan kişilerin resmi işlemler ve diğer işlemlerini yerine getirmesinde zorlanması veya hiç getirememesi halinde ona bakan yakını tarafından vesayet altına alınması (kısıtlanması) talep edilebilir. Bu durumda kısıtlanan kişi kendi başına hiçbir işlem yapamaz, onun adına tüm resmi işlemler vasisi tarafından yapılır.

Vasi olarak atanan kişi ise kişinin adına tüm resmi işlemleri yerine getirir ve sorumluluk ona aittir. Yapılacak tüm işlemlerin hesap verilebilir olması gerekmektedir. Özellikle kısıtlı adına alınacak veya satılacak taşınır taşınmaz mallar için kısıtlama kararını veren mahkemeden izin almak zorunludur. Aksi taktirde vasi cezai müeyyideler ile karşılaşacaktır.

Günümüzde araç alımlarında engellilere tanınan haklardan faydalanmak isteyen pek çok kişi tarafından vasilik başvurusu yapılarak kişiler vesayet altına alınmaktadır. Engelliye bakan kişi tarafından bu hak kullanılabilmektedir. Bunun için de mahkemeden izin almak zorunludur. Engelli adına araç alınabilmesi için yapılması gereken işlemleri 3 adım şeklinde sıralayabiliriz.

sponsorlu bağlantılar

1.Adım: Öncelikle kişinin kısıtlanması için ihtiyaç duyulan Sulh Hukuk Mahkemesi vasilik başvuru dilekçesi örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen linki takip ediniz. İndireceğiniz dilekçedeki boşlukları kendinize göre ve vasisi olacağınız kişiye göre doldurarak bulunduğunuz yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine verebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar

İlgili dilekçeyle mahkemeye başvurunun arkasından mahkeme kişiyi sağlık kurulu raporu için hastaneye sevk eder ve sağlık kurulu raporu aldırılır. Bunun ardından vasi mahkemeye çağrılır ve  mevcut duruma göre mahkeme Hakimi kişinin kısıtlanmasına veya talebin reddine karar verir. Vasilik kararının alınmasının ardından kişinin tüm işlemleri vasisi tarafından yapılır.

2.Adım: Vasilik kararının ardından kısıtlı adına indirimli araç almak isteyen vasi, yine mahkemeye yazılı olarak başvurur. Kısıtlı adına vergi indirimli  araç almak için ihtiyaç duyulan dilekçe örneğini indirmek için lütfen linki takip ediniz.

İndireceğiniz indirimli araç almak için gerekli olan dilekçeyi kendinize göre ve daha önce vasilik kararını almış olduğunuz Mahkemeye bu dilekçeyi vererek araç alımına izin talep etmeniz gerekmektedir. Mahkemeden izin verilmesi halinde kısıtlı adına araç alındıktan sonra Mahkemeye aracın alındığı yönünde bilgi içeren dilekçe vermeniz gerekmektedir.

3.Adım: Aracın alınmasının ardından aynı mahkemeye yazılı dilekçe verilerek aracın alındığı bildirilir, ruhsattan ve aracın faturasından bir fotokopi de yine dilekçeye eklenir.

Burada bilinmesi gereken en önemli husus kişinin kısıtlanmasının ardından onun adına yapılacak olan tüm işlemlerin (indirimli araç alınıp satılması da dahil) kararı veren mahkemenin bilgisi dahilinde yapılacak olmasıdır. Mahkemeden karar almadan kısıtlının mallarında yapılacak alım satım işleri vasi adına kesinlikle sıkıntı doğuracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.