Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır, El İle Dava Dilekçesi Yazılır mı?

Mahkemelere yapılan başvurular için yazılan dava dilekçelerinin belli başlı kuralları vardır. Dilekçe, davayı açan, davalı, dava konusu, olay açıklaması, sonuç ve istem gibi bölümler halinde yazılmalıdır. Dava dilekçesinde davacının T.C kimlik numarası bulunması zorunludur. Yine aynı şekilde açık adresin de dava dilekçesinde açıkça yazılması gerekir.

Usulüne uygun yazılmayan dilekçeler mahkemeler tarafından kabul edilmeyebilir. Yahut kabul edilen dilekçe usulüne uygun olmaması halinde davanın reddine sebep olabilir. Bu nedenle dava dilekçesinin usulüne uygun bir şekilde, kısa ve öz olarak yazılması gereklidir.

Dava dilekçelerinin el ile yazılması elbette mümkündür. Ancak bilgisayar yahut yazı makineleri ile yazılan dilekçeler herkes tarafından rahatça okunabilir, bu sebeple yazı makinesi ile dilekçenin yazılması daha uygundur. Yukarıda belirtilen kurallar çerçevesinde el yazısı ile yazılan dava dilekçesinde yazının herkes tarafından kolaylıkla okunabilir şekilde okunaklı yazılması gerekir. Aksi taktirde el yazısı ile yazılan dava dilekçeleri kabul edilmeyebilir.

sponsorlu bağlantılar

Bu yönergeler çerçevesinde hazırlanan dava dilekçelerinin özellikle davayı açan kişi tarafından bizzat ilgili mahkemeye yada birime sunulması yasal bir zorunluluktur. Başkası adına verilen dilekçeler kabul edilmemektedir.

sponsorlu bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.