Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

5 Yılı Dolan Engelli Aracının Satışı ve Yerine Yenisinin Alınması İçin Talep Dilekçesi Örneği

Engellilerin daha rahat bir yaşam sürebilmesi adına sıfır araç alımlarında tanınan ÖTV indirimi hakkı sayesinde, vasi tarafından kısıtlanan adına daha uygun fiyata araç satın alınabilmektedir. Kısıtlı adına alınan bu araç beş yıl boyunca satılamamakta, (satıldığı taktirde ÖTV ödenmesi gerekmekte, bu şekilde satılabilir) beş yıl dolduktan sonra da kısıtlılık kararını ve aracın satın alınmasına izin veren mahkemeye yapılacak yazılı başvuru ile aracın satışı ve yerine yeni araç satın alınması talep edilebilmektedir.

Öncelikle engelli adına araç alımlarında, engellinin zihinsel bir engeli bulunmaması halinde zaten Mahkeme kararına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak engellinin raporunda en ufak zihinsel bir engeli bulunuyor ise bu durumda Sulh Hukuk Mahkemesinden kişinin kısıtlanması ve araç alımı için izin istenilmesi gerekmektedir. Yazımıza bu bilgi doğrultusunda devam edeceğiz.

Sulh Hukuk Mahkemesinden kişinin kısıtlanması ve araç alımına izin istenilmesi ve verilen izin sonrasında kısıtlı adına araç alınması sonrasında araç 5 yıl süreyle satılamamaktadır. Beş yıl dolmadan satılmak istenildiğinde daha önce yapılan ÖTV indirimi vergi olarak ödenmek zorundadır. O kısma biz bu yazıda girmiyoruz. Beş yıllık süre dolduktan sonra ise aracın satılabilmesi ve yerine yeni araç satın alınabilmesi için Sulh Hukuk Mahkemesinden ek karar almak gerekmektedir.

sponsorlu bağlantılar

Bu arada bir ayrım noktası daha bulunmaktadır. Çocuğunun zihinsel engeli bulunan ve aracı onun adına satın alan ebeveynin aracın satışı için izni Nöbetçi Aile Mahkemesinden, kişinin ikamet ettiği yerde Aile Mahkemesi yok ise Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesinden dava açarak istemesi gerekmektedir. Bu hususta dilekçe örneği talep eden olursa lütfen yazımızın yorum bölümünden bu talebini bize iletmesini rica ediyoruz ki bu hususta örnek dilekçe yayınlayalım diyor ve Sulh Hukuk Mahkemesi üzerinden yazımıza devam ediyoruz.

sponsorlu bağlantılar

Sulh Hukuk Mahkemesinden beş yılı dolan ÖTV indirimli satın alınan aracın satılmasına ve yerine yeniden ÖTV indirimli araç satın alınabilmesi için gerekli olan dilekçe örneğini bilgisayarınıza word belgesi olarak kaydetmek için lütfen LİNKİ TAKİP ediniz. Dilekçeyi kendinize göre düzenleyerek daha önce araç satın almaya izin veren Sulh Hukuk Mahkemesine sunmanız gerekmektedir.

Paylaşmış olduğumuz örnek dilekçeyi mutlaka eksiksiz ve kendi bilgilerinize uygun olarak düzelterek işleme koyunuz. Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçenizin sunulmasının ardından Mahkeme Hakimi tarafından dosya ve talep incelenmektedir. Aracın satış bedelini dilekçede doğru göstermemeniz halinde veya Mahkeme Hakimi tarafından keşif yapılması ve aracın satış bedelinin keşif yapılarak tespiti takdir edilirse, keşif giderlerini ve bilirkişi giderlerini mahkeme dosyasına yatırmanız gerekebilir. Bu yüzden dilekçenizi oluştururken satılacak aracın bedelini doğru belirtmeniz ve almak istediğiniz aracın normal fiyatı ve ÖTV indirimli fiyatlarını da belirtmeniz talebinizin kabulü için önemli rol oynayacaktır.

Sonuç olarak talepte kısıtlının yararı bulunuyor ise genellikle bu tarz talepler Mahkeme Hakimi tarafından kabul edilmektedir. Ancak çok uçuk fiyatlı lüks araç talepleri ise Mahkemelerin kısıtlıdan ziyade vasinin kendi ihtiyacı için bu aracı almak istediği düşüncesine kapılmasına neden olmakta ve talebin reddi ile sonuçlanmaktadır. 5 yıl sonunda yeni araç alımı  talebinin reddedilmemesi için alınacak aracın makul bir araç olması önemlidir. Konu hakkında aklınıza takılan hususlarda yorum bölümünden sorularınızı cevaplanmak üzere tarafımıza iletebilirsiniz.

 

2 Responses to 5 Yılı Dolan Engelli Aracının Satışı ve Yerine Yenisinin Alınması İçin Talep Dilekçesi Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.