Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Dilekçesi Örneği

Kişinin ölümünden sonra belli bir süre içerisinde mirasçıları tarafından alınması gerekli mirasçılık belgesine Veraset İlamı denilmektedir. Veraset ilamı ölen kişi için mutlaka alınmalıdır. Süresi içerisinde alınmadığı taktirde cezai sorumluluğu bulunmaktadır. Veraset ilamını ölen kişinin eşi, çocuğu veya onlar yok ise mirasçılarının başvurusu üzerine Mahkeme tarafından verilmektedir. Son yapılan değişiklik ile birlikte Veraset ilamı Noterler tarafından da verilmektedir. Mahkemelerden alınacak veraset ilamı için başvuru dilekçesi verilmesi gerekmektedir. Veraset ilamı başvuru dilekçesi kişinin mirasçısı tarafından doldurulur ve bizzat mahkemeye verilir. Mahkeme Hakiminin takdiri doğrultusunda duruşmalı veya duruşmasız olarak Karar verilir ve verilen bu karara veraset ilamı denilir.

Veraset ilamı (mirasçılık belgesi) talep dilekçesini bilgisayarınıza word formatında indirmek için lütfen bağlantıyı takip ediniz. İndirdiğiniz veraset ilamı dilekçesi örneğini açabilmeniz için ilgili programın bilgisayarınızda yüklü olması gerektiğini unutmayınız.

Not: Veraset ilamı için avukatınız da başvuru yapabilir. Veraset ilamı ücretli midir sorusunun cevabı ise evet. Devlet Mahkemelere açılan davalara ilişkin olarak dava niteliğine göre harç almaktadır. Noterlerden alınacak veraset ilamlarının masrafı ise biraz daha yüksektir.

sponsorlu bağlantılar

Benzer Arama Terimleri:

  • mirasçılık belgesi dilekçe örneği
  • veraset ilamı dilekçe örneği
  • mirasçılık belgesi istemi dilekçe örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.