Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Vasilik Kararının Kaldırılması İçin Dilekçe Örneği

Vasilik kararı Sulh Hukuk Mahkemelerince alınmaktadır. Kişi birkaç sebepten ötürü vesayet altına alınabilir, kişiye vasi atanabilir. Engelliler, cezaevindeki hükümlüler, işini kendisi göremeyecek kadar aklen veya bedenen rahatsız olan kişiler vs. bu duruma verilebilecek örneklerdendir.

Kişinin kısıtlanmasının ardından kişi kendisi resmi hiçbir işlem yapamaz, onun yerine vasisinin işlem yapması gerekir. Cezaevlerinde hükümlü bulunanlar cezalarını çektikten sonra çıktıklarında bu vasilik kararını kaldırtmaları gerekir. Aksi taktirde kendi işlerini kendileri yapmaya kalktıklarında vesayet kararı karşılarına çıkar.

Bu sorunu aşmanın yolu kişinin Sulh Hukuk Mahkemesine cezaevinden çıktığını ve vasilik kararının kaldırılmasını talep ettiğine ilişkin dilekçe vermesidir. Mahkeme bu dilekçedeki talebi değerlendirir ve vesayet kararını kaldırır. Vesayet kaldırılmadan önce vasi de Mahkemeye davet edilebilir.

sponsorlu bağlantılar

Cezaevinden çıktıktan sonra mahkemeden kısıtlama kararının kaldırılması için gerekli olan dilekçe örneğini bilgisayarınıza word belgesi olarak indirmek için lütfen linki tıklayınız. İndirdiğiniz dilekçe üzerinde gerekli düzeltmeleri yaparak ilgili mahkemeye vermeniz gerekmektedir.

sponsorlu bağlantılar

Sulh Hukuk Mahkemeleri dilekçeyi aldıktan sonra dilerse talebi duruşmalı olarak değerlendirir, dilerse dosya üzerinden karar verebilir. Dilekçeyi düzenlerken eksik husus bırakmamaya, iletişim numaraları, kimlik numaraları gibi bilgileri yanlışsız girmeye gayret gösterin.

Vasiliğin kaldırılması kararı verildikten sonra kararın tebliğ alınarak kesinleştirilmesi gerekir. Vasilik kaldırılmadan kişinin herhangi bir devlet kurumunda işlem yapması imkansızdır. Dikkatten kaçarak işlem yapılması halinde işlem geçersiz sayılacaktır. Zira kişinin bu işlemi yapmaya ehliyeti bulunmamaktadır.

Bu sebeple sıkıntı yaşamamak adına böyle bir durumla karşılaşan kişinin en kısa sürede kısıtlılığını kaldırtması önem arzetmektedir. Mahkemeye verilecek olan dilekçede daha önce kısıtlama kararı verilen dosya numarasının bulunması gerekmektedir. Bu numarayı bilmiyorsanız Sulh Hukuk Mahkemesinden yardım alabilirsiniz.

Benzer Arama Terimleri:

  • vasi kararının kaldırılması dilekçesi örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.