Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Satın Alınan Malın Ayıplı Çıkması Nedeniyle Dava Dilekçesi Örneği

Yeni satın aldığınız bir ürünün kusurlu (ayıplı) çıkması sonucunda tüketici olarak değişim ve iade gibi temel haklarınızın bulunduğunu unutmayınız. Şayet satın aldığınız ürünün satıcısı ürünü değiştirmeye veya iade almaya yanaşmıyor ise yapmanız gereken şey olukça basit. Satın aldığınız ürünün bedeli 1.272,19 TL’nin altında ise (2014 yılı için) Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurmak. 1.272,19 TL üzerindeki fiyata satın aldığınız ürünler içinse direk olarak Tüketici Mahkemesine başvurmak.

Satın alınan malın ayıplı çıkması nedeniyle dava açmak için dilekçe örneğini ve tüketici hakem heyetine başvuru dilekçe örneğini bilgisayarınıza word formatında indirmek üzere lütfen bağlantıyı takip ediniz. Mahkemelere açacağınız davaları avukat aracılığıyla açabileceğiniz gibi kendiniz de davayı takip edebilirsiniz.

Not: 2014 yılı için değeri 1.272,19-TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulmasının zorunlu olduğunu unutmayınız. Başvurmadan Mahkemeye açılacak davalar direk  olarak reddedilebilir. Heyetin vereceği karar tarafları bağlar. Taraflar bu karara karşı 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler. İtiraz edilmediği taktirde alacağınızı icra yoluyla tahsil edebilirsiniz.  2014 yılı için değeri 1.272,19-TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurulabileceği gibi doğrudan Tüketici Mahkemesine de başvurulabilir. Bu değer ve üzerindeki uyuşmazlıklar için Hakem Heyetinin vereceği karar bağlayıcı olmayıp delil niteliği taşıdığından, taraflarca kabul edilmemesi halinde Tüketici Mahkemesine başvurulması gerekecektir.

sponsorlu bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.