Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

İzaleyi Şüyuu (Ortaklığın Giderilmesi) Davası Dava Dilekçesi Örneği

Herhangi bir taşınmaz mal üzerinde hakkı olan kişiler arasında, taşınmazın rızaen paylaşılamaması durumlarında, hissedarlardan birisi tarafından Mahkemeye başvuru yapılarak dava açıldığında ilgili taşınmazın satışı yapılarak hissedarlara payları oranında paylaştırılır. Dava Sulh Hukuk Mahkemelerinde görülmektedir. Davanın bir diğer adı da ortaklığın giderilmesi davasıdır. Hissedarlardan bir kişi izaleyi şüyuu dava dilekçesini yazarak mahkemeye başvurur ve malın satışını, ortaklığın giderilmesini talep eder. Sonrasında yapılacak keşifle birlikte malın değeri bilirkişi vasıtasıyla belirlenir ve satışı gerçekleştirilir. Elde edilen para, hissedarlar arasında hisse oranlarında pay edilir. Mahkemelere açılan davalarda dava dilekçeleri belli bir kural çerçevesinde açık ve net olarak yazılmalıdır. Bu sebeple yazımızda, size örnek olması açısından izaleyi şüyuu (ortaklığın giderilmesi) dava dilekçesi örneğini paylaşıyoruz.

İzaleyi Şüyuu (Ortaklığın Giderilmesi) Davası Dava Dilekçesi Örneğini bilgisayarınıza word belgesi olarak indirmek için lütfen linki tıklayınız. İndireceğiniz dilekçe, genel dava dilekçesi formatında hazırlanmıştır. Dilekçeyi kendinize göre eksiksiz olarak düzenleyerek işleme koyabilirsiniz.

NOT: Dava dilekçelerinde hiçbir hususun eksik bırakılmaması davanın erken ve doğru şekilde sonuçlanması açısından önemlidir. Yapılacak bir yanlışlığın davanın seyrini değiştirebileceğini, ve aleyhinize sonuçlanmasına sebep olabileceğini unutmayınız. Konu hakkında avukatlardan yardım almanız daha yararlı olabilir.

sponsorlu bağlantılar

Benzer Arama Terimleri:

  • izaleyi şuyu dava dilekçesi
  • izaleyi suyu davası dilekçe örneği
  • ortaklığın giderilmesi davası dilekçe örneği
  • izaleyi şuyu dava dilekçesi örneği
  • izale i şuyu dava dilekçesi örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.