Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Hukuk ve Ceza Mahkemeleri İçin Temyiz Süre Tutum Dilekçesi Örneği İndir

Ceza veya Hukuk Mahkemelerinde verilen kararlardan sonra gerekçeli karar yazılmadığı için süre tutum dilekçesi verilmelidir. Bu sayede temyiz süresinin kaçırılmasının önüne geçilmektedir. Özellikle ceza mahkemelerinde kişinin duruşmaya girmesi ve mahkemece verilen kısa kararın yüze karşı okunması ile birlikte temyiz veya istinaf yoluna başvuru süresi başlamaktadır.

Yüze okunma sonrasında süresi içerisinde karar temyiz yada istinaf edilmezse bu hak kaybolur ve kararın bir üst mahkemeye götürülmesi imkansız hale gelir. Bu sebeple süre tutum dilekçesi mutlaka verilmelidir.

Süre tutum dilekçesinde gerekçeli kararın kişinin kendisine tebliğine müteakiben gerekçeli temyiz dilekçesini sunacağını belirtmesi gerekir. Böylece temyiz için yada istinaf yoluna başvuru için başlayan süre kaçırılmamış olacaktır. Süre tutum dilekçesinde Mahkeme ismi, dosya numarası açıkça belirtilmelidir. Yazılan dilekçe ön büro bulunan yerlerde ön büroya, bulunmayan yerlerde ilgili mahkemeye teslim edilmelidir.

sponsorlu bağlantılar

Bunun haricinde dilekçe vermeden de mahkeme kalemine gidilerek sözlü bir şekilde kişinin kararı temyiz yada istinaf edeceğini mahkeme katibine belirtmesi halinde bu durum katip tarafından yazılı bir hale getirilecek ve kişinin kararı temyiz yada istinaf etme hakkı zayi olmayacaktır. En güzeli iki satır da olsa dilekçe yazarak süre tutuma ilişkin yazılı beyanı mahkemeye vermektir. Zira mahkeme kalemlerinin işleri oldukça yoğundur.

sponsorlu bağlantılar

Hukuk ve ceza mahkemelerinde temyiz veya istinaf öncesi kullanabileceğiniz süre tutum dilekçesi örneğini bilgisayarınıza word belgesi olarak indirmek için lütfen linki tıklayınız. Dilekçeyi dosya bilgilerinize göre düzenlemeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki linkte sunmuş olduğumuz süre tutum dilekçesini bilgisayarda düzenleyebilirsiniz. Mahkeme ismini (Ceza veya Hukuk Mahkemesi), dosya numarası bölümünü kendi mahkeme bilginize göre düzeltmeyi unutmayınız. Şayet yazıcınız bulunmuyor ise aynı kalıpta kendi el yazınız ile A4 kağıda dilekçeyi yazabilir bu şekliyle ilgili birime dilekçenizi sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.