Sitemizde bulamadığınız dilekçe örneği talebiniz için yonetimekibi@gmail.com adresine mail atın, örnek dilekçeyi sizin için hemen yayınlayalım.

Evlenmeye İzin Davası ve Evlenmeye İzin Hazır Dilekçe Örneği

1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 124. maddesi ile “Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadan evlenemez. Ancak, hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.” denilmiştir. Bu Kanun hükmü gereğince onyedi yaşından küçükler Yasal olarak evlenemezler. Evlenmeleri halinde ise özellikle erkek taraf açısından hapis cezasına varabilecek kadar ciddi problemlerle karşılaşılabilmekte. Yalnız Kanun’da denildiği gibi olağanüstü hallerde (kaçma, iki tarafın birlikte isimlerinin çıkması vs. gibi) Hakim tarafından uygun görülmesi ve olumlu yönde karar verilmesi halinde onaltı yaşını doldurmuş kişiler Mahkeme kararı sayesinde resmi olarak evlenebilmektedirler. Evlenmeye izin davaları yaşı küçük olanın anne babaları tarafından (önce anne ve baba yoksa diğer vasiler) Aile Mahkemesi bulunan yerlerde Aile Mahkemesine, bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesine (Aile Mahkemesi Sıfatıyla) açılmaktadır. Ebeveynlerin davayı birlikte açmaları gerekmektedir. Kararın kesinleşmesinin ardından tarafların resmi olarak evlenmelerine bir mani kalmamaktadır.

Evlenmeye izin hazır dilekçe örneğini bilgisayarınıza word formatında kaydetmek için lütfen bağlantıyı takip ediniz. İndirdiğiniz evlenmeye izin hazır dilekçe  örneğini kendinize en uygun şekilde uyarlayarak ilgili birime bizzat varsa avukatınız aracılığı ile götürünüz.

Not: Dava dilekçesi yazmanın belli prosedürü kalıplaşmış bir şekli vardır. Evlenmeye izin dava dilekçesi çok karmaşık bir dilekçe değildir ancak yine de Avukat aracılığı ile işlem yapmak kişilerin faydasına olabilir.

sponsorlu bağlantılar

Benzer Arama Terimleri:

  • evlenmeye izin dilekçesi
  • evlenmeye izin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.